Hetek óta tartó nyilvános és informális tárgyalássorozat után tegnap három évre szóló megállapodás született a minimálbérről, ami a jelenlegi 57 ezerről 2006-ban 62 500, 2007-ben 65 500, 2008-ban pedig 69 ezer forintra emelkedik. A megállapodás szerint a szakképzetteknél is a minimálbérhez rendelt bérminimumot vezetnek be – ez a kérdés nehezítette leginkább a tárgyalásokat, mivel a munkaadók ezt már túlságosan megterhelőnek tartották. Végül az a konszenzus született, hogy a felkészülés érdekében jövő június 30-ig ajánlható, július 1-jétől viszont már kötelező lesz a szorzószámok alkalmazása, illetve különbséget tesznek a két évnél kevesebb, valamint a két évnél több szakmai gyakorlattal rendelkezők között.
A következő három évben kétéves szakmai gyakorlat alatt 1,05, 1,10, 1,20, a két éven túli szakmai gyakorlat esetén pedig 1,10, 1,15, 1,25 lesz a bérminimum szorzószáma a szakképzetteknél. Az ötven év feletti munkavállalók alkalmazása estén automatikusan a magasabb szorzó lép életbe. A felsőfokú végzettségűek esetében – amennyiben a munkakör megköveteli a végzettséget – jövőre a minimálbér 140, 2007-ben a minimálbér 150, 2008-ban pedig a minimálbér 160 százalékát ajánlja legkisebb bérként az OÉT. Háromoldalú egyezség született a jövő évi országos bérajánlás mértékéről is. Eszerint a 3–3,5 százalékos reálbér-emelkedés érdekében az OÉT bruttó 4–5 százalékos keresetemelést javasol a versenyszférának.
Mivel konszenzusos megállapodás született, a munkavállalói és a munkaadói oldal kérésére a kormány visszavonja a legkisebb bér törvényi meghatározására tett javaslatát. Ismert, a tárgyalásokat ugyancsak megnehezítette, hogy a munka törvénykönyve módosításába a kabinet – a szociális partnerek állítása szerint – becsempészte az erre vonatkozó elképzelését. A megállapodások aláírására befutott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki korábbi ígéretével ellentétben egyszer sem vett részt a tárgyalásokon.

Felborult egy kisbusz, az utánfutója is leszakadt – utasait kórházba kellett vinni