Gyárfás Tamás cége és a köztelevízió között a szerződés folytatásáról több tárgyalás is folyik. A producer információink szerint már most szeretné elérni, hogy döntés szülessen a 2006 decemberében lejáró megállapodás meghosszabbításáról, míg a televízió vezetése felülvizsgálná azt. A most érvényben lévő dokumentum szerint a Magyar Televízió a műsorért nem fizet Gyárfás cégének egy forintot sem, ugyanakkor lemond a reklámok értékesítési jogairól. Fisher András, az MTV gazdasági igazgatója egy tegnapi sajtóbeszélgetésen kijelentette: a szerződés előnytelen a köztévé számára, ezért azt felül kell vizsgálni. Védelmébe vette ugyanakkor az együttműködés bizonyos elemeit. – Kétséges, hogy a köztévé hasonló reklámbevételeket tudna elérni az adott műsorsávban, mint Gyárfás Tamás vállalkozása – mondta lapunk kérdésére Fisher András, az MTV gazdasági igazgatója. Arra az egyszerű kérdésünkre, hogy „miért?”, Fisher András azt válaszolta: Gyárfás egyrészt piaci eszközökkel, másrészt „egyéb más módokon” jut reklámbevételhez. Ennek részleteiről ugyanakkor nem beszélt.
A Nap-kelte arculatát érő kritikákra válaszolva a gazdasági igazgató úgy reagált: az MTV kreatív csapata már dolgozik az arculati elemek frissítésén. Megtudtuk: ezt a tervezői munkát, majd az új megjelenés kivitelezését, valamint a műsorban látható Híradó gyártását is az MTV finanszírozza. Egyelőre nem tudni, hogy a Nap-kelte értéknövelő beruházásainak ellentételezéséhez hogyan jut majd hozzá – ha egyáltalán hozzájut – a Magyar Televízió.
Emlékezetes: az MTV munkájában egyébként részt nem vevő Lakat T. Károly, a Nap-kelte főszerkesztője fizetését is a köztévé állja. Az MTV ugyanakkor nem szól bele a műsor szerkesztésébe, pedig a Nap-kelte sorozatos elfogultsága, törvénysértései és elmarasztalásai miatt az MTV viseli az erkölcsi károkat. A műsor az MTV közműsor-szolgáltatási szabályzatának is több pontját megsérti. Az MTV e problémákat kívánja szerződésmódosítás útján megoldani.
Jobboldali túlsúlyt vizsgál az ortt? A Kossuth rádió hírműsorainak átfogóbb tartalomelemzését rendelte el az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) – tájékoztatta a távirati irodát tegnap Ladvánszky György, a testület MSZP-s delegáltja. Mint a határozat indokaként Ladvánszky elmondta, az utóbbi időben számos bejelentés érkezett a testülethez, melyben kifogásolták a rádió hírműsorainak jobboldali elfogultságát. Szalai Annamária, az ORTT Fidesz által delegált tagja ezt másként látja. – A testület elvesztette pártatlanságának maradék látszatát is, hiszen mind a Magyar Rádió, mind pedig a Magyar Televízió hírműsoraiban már jelentős a kormányzati túlsúly. A megszólalók aránya 2/3-1/3 a kormányoldal javára. Ellenzéki túlsúly sehol nincs. Persze lehet, hogy a Danubius és a Sláger Rádióban általános arányok tetszenének inkább a kormánypárti delegáltaknak – fejtette ki Szalai. A parlamenti beszámolók során 2004-ben a Danubius 99, a Sláger Rádió 90 százalékban a kormányoldal politikusait szólaltatta meg. Hollós János, a Magyar Rádió alelnöke lapunknak azt mondta: állnak elébe a vizsgálatnak, mert meggyőződésük, hogy elfogulatlanul tájékoztatnak.