Ikerveszedelem

Lóránt Károly
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem múlik el nap, hogy a nemzetközi üzleti világ véleményét tükröző mértékadó lapok ne aggódnának a lengyel kormány esetleges nacionalista vagy protekcionista lépései miatt. A Financial Times például november 21-én fejezte ki a lengyel választási eredmények feletti őszinte csalódottságát és aggodalmát. Az Ikerveszedelem – Lengyelország nacionalistái otthon protekcionistának, külföldön kellemetlennek bizonyulhatnak című cikk szerint: „Sokan azt gondolták, hogy a választásokat a jól képzett közgazdászokkal és államigazgatásban jártas szakemberekkel rendelkező jobboldali liberális Polgári Platform fogja megnyerni, míg a konzervatív és nacionalista Jog és Igazságosság lesz a második, és csak alárendelt szerepet fog játszani.” Hát nem így történt, és most a liberális üzleti világ aggódik, hogy a Kaczynski ikrek, Lech Kaczynski, az államelnök és Jaroslaw Kaczynski, a kormánypárt elnöke, a lengyel nemzeti érdekek védelmében esetleg apjuk nyomába lépnek, aki a második világháború egyik jól ismert ellenállója volt. Figyelmet keltett például, hogy Kazimierz Marcinkiewicz, az új kormány miniszterelnöke egy parlamenti beszédében azt mondta, hogy bár a privatizáció folytatódni fog, a kormány megtartja a legnagyobb állami vállalatok feletti ellenőrzést, beleértve a legnagyobb bankokat és olajtársaságokat, amely cégeket a lengyel márka és kapitalizmus megteremtésére fogják felhasználni. A kormány meg kívánja tartani az energiaszektor feletti ellenőrzést is. A lengyel kiskereskedők védelmében ellenzik a külföldi áruházláncok terjeszkedését „egyensúlyt kell találnunk a hipermarketek száma és a kiskereskedői érdekek között”, hangsúlyozta kormányfő.
A Kaczynski fivérek választási kampányukban egy erős nemzet vízióját festették fel, amely hatékony állami szerepvállalással törődik a szegényekkel, és lehetőségeket kínál a tehetősebbeknek. E programot a Financial Times a nyugati világnak úgy mutatja be, hogy a lengyelek kombinálni kívánják a német kereszténydemokráciát a francia gaulle-izmussal, és mindezt lengyel katolikus környezetbe akarják beilleszteni. E politikájában a parlamenti kisebbségben lévő lengyel kormány két szélsőségesen populista pártra, a baloldali populistának elkönyvelt Önvédelem agrármozgalomra és a jobboldali római katolikusnak és nacionalistának tartott Lengyel Családok Ligájára támaszkodhat, miután a fenti program nem nagyon egyeztethető össze a liberális gazdasági reformok mellett elkötelezett Polgári Platform elképzeléseivel.
A lengyel kormány várható politikája miatti aggodalmat látva felmerülhet a kérdés, hogy a „nyugati demokráciák”, vagyis az üzleti világ, miért tudnak olyan jól kijönni a posztkommunista kormányokkal, és miért idegenkednek a nem liberális jobboldali kormányoktól. A válasz talán abban keresendő, hogy az előbbiek már bizonyították készségüket és képességüket a mindenkori hatalmi központok igényeinek kielégítésében, míg az utóbbiak olyanok, mint a be nem tört csikók: egyet-kettőt még haraphatnak, mielőtt a zablát a szájukba erőltetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.