Járványvédelmi gyakorlat Kabánál

Háromszáz csirkét pusztítottak el tegnap a Hajdú-Bihar megyei Kaba közelében. A szárnyasokat járványvédelmi gyakorlaton áldozták fel. Így modellezték a nagyüzemi körülmények között tartott baromfi tenyésztésből, illetve a fertőzési láncból való kivételét egy esetleges madárinfluenza-járvány kitörésekor.

MTI
2005. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kabán, majd a közeli baromfitelepen szervezte meg tegnap a Hajdú-Bihar Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás a madárinfluenza elleni gyakorlatot. A magyar és romániai szakemberek azt modellezték, hogy a nagyüzemi körülmények között tartott baromfit miként lehet gyorsan és tömegesen elpusztítani madárvészjárvány kitörése esetén. Süth Miklós országos főállatorvos elmondta: két módszerrel szimulálták a szárnyasok elpusztítását. Gázszállító járműből szén-dioxidot vezettek egy istállóba, majd bemutattak egy, a Békés megyei kollégáik által az állatok kíméletes elaltatására kifejlesztett magyar találmányt is. Ez egy olyan teherkocsi, amelyet úgy alakítottak ki, hogy benne a ketrecben összegyűjtött szárnyasokat először szén-dioxiddal elbódítják, majd túladagolással leállítják az életműködésüket. A gyakorlaton háromszáz selejtes, de egészséges háziszárnyast áldoztak fel.
Süth Miklós szerint egy esetleges járvány megelőzésére elegendő eszközük van, s könnyen meg tudják akadályozni a betegség terjedését, mert az általában gócpontokban tör ki, és lassan fertőz meg új területeket.
Hajdú-Bihar megyében tegnap több helyen elméletben is szimulálták a madárvész elterjedését és annak megfékezését. Ezt az indokolta, hogy a térségben az ország más területeihez képest több baromfit tenyésztenek. Ráadásul átvonulásukkor a vándormadarak is a Hortobágy környékén pihennek meg.

Újabb gócok Ázsiában. Négy ázsiai ország adott hírt tegnap újabb madárinfluenza-gócokról. Vietnamban tucatnyi kacsa pusztult el. Az ország vezetői bejelentették, hogy szükség esetén a hadsereget és a rendőrséget is bevetik a betegség terjedésének megakadályozására. A vírus H5N1-es válfaja eddig 64 ember halálát okozta Ázsiában, csak Vietnamban 42-en hunytak el.
A kínai agrártárca két újabb, H5N1 vírussal fertőzött területről számolt be, így három hét alatt hatra emelkedett az érintett körzetek száma. A két új gócot az északkeleti Liaoning tartományban fedezték fel, ahol már korábban is találtak fertőzött térséget. A Daily China című napilap írása szerint 1100 csirke hullott el a két falusi telepen, és az utólagos laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy a H5N1 vírustörzs végzett a szárnyasokkal.
Thaiföld is két új gócot jelentett, ezúttal a főváros közvetlen közeléből. A mezőgazdasági tárca honlapján közzétett információ szerint a H5N1 vírust mutatták ki elhullott, szabadon nevelt baromfi és kacsák tetemében a Bangkokkal határos Nonthaburi és Samut Prakan tartományokban.
Két madárinfluenzában elhullott madár tetemét találták meg a múlt héten Kuvaitban, ami azt jelenti, hogy a betegség a Perzsa-öbölben is megjelent – közölte tegnap az ország legfőbb mezőgazdasági hatóságának vezetője. Fahd Szalem asz-Szabah sejk elmondta, hogy nyilvánvalóan vándormadarakról van szó. A hatóság egy másik illetékese a madarak elhullását okozó vírus típusáról közölte, hogy az első laboratóriumi vizsgálatok a H5-öst azonosították, de még nem tudni, hogy az N1 vagy az N2 törzsről van-e szó.
Romániában Gabriel Predoi bukaresti főállatorvos tegnap bejelentette, hogy mától feloldják a vesztegzárat a deltavidéki Ceamurlia de Jos és Maliuc falvakban, amelyekben másfél hónappal ezelőtt kijárási tilalmat rendeltek el a madárinfluenza H5N1-es vírusának felfedezése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.