Elharapódzott az utóbbi években az újságcikkek, fotók és egyéb sajtótermékek jogszerűtlen felhasználása, ezért a jogszabályok adta lehetőségeket maximálisan kihasználva fel kell lépni a kialakult helyzet ellen – mondta tegnap Süle László, a Napi Gazdaság Kiadó Kft. ügyvezető igazgatója abból az alkalomból, hogy tegnap a Magyar Újságírók Országos Szövetségének székházában tartott tanácskozáson bejelentették: hat kiadó összefogásával kampány indul a különböző médiumokban megjelenő cikkek, információk a kiadó engedélye nélküli felhasználása ellen.
A Napi Gazdaság mellett a kezdeményezéshez az Axel Springer és a Ringier Kiadó, a Népszabadság Rt., a Zöld Újság Rt. és a Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft. is csatlakozott.
A kampánynyitó sajtótájékoztatón elhangzott: a sajtófigyelő cégek több száz millió forintos üzletet bonyolítanak azzal, hogy megrendelőiknek a szerkesztőségek által előállított tartalmakat megfelelő válogatás után továbbadják.
– Az eset ahhoz hasonlatos, mint amikor valaki másolt CD-kkel kereskedik – vélekedett Lengyel L. László, a Népszabadság Rt. elnök-vezérigazgatója. Ezen kívül az internetes és intranetes sokszorosítás és terjesztés is jogszerűtlen – ha azért nem fizetnek. Márpedig fizetni – egyelőre – senki nem akar. – Az ilyen gyakorlatot folytató cégek és intézmények 2006. január 3-ig türelmi időt kapnak, azután jogi fellépéssel kell szembenézniük – jelentették ki a kiadók vezetői.
Nem vizsgálják A szólás szabadságát. Nem indít közigazgatási eljárást az ORTT az MTV október 23-i A szólás szabadsága című műsora miatt – közölte lapunkkal Szalai Annamária, aki már az adást követően a médiahatóság elé terjesztette a felvetést. Emlékezetes: Szalai kezdeményezése akkor nem kapott többséget, 2-2 arányban szavazategyenlőség alakult ki. A tegnapi ülésen azonban már részt vett Kovács György ORTT-elnök is, aki a beadvány ellen voksolt.

Lopott szavak, idegen gesztusok: hogyan értelmezzük Magyar Péter mondatait?