Nagy várakozással tekintenek a változások folyamatának közép-ázsiai lefékeződése után a posztszovjet térség „színes” forradalmainak két központjában, Kijevben és Tbilisziben a hét végi azerbajdzsáni parlamenti választások elé. Mint lapunknak Grigorij Nemirja, a kijevi Európai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának igazgatója sokatmondóan fogalmazott, az események alakulása a két regionális együttműködés, a régebbi GUUAM – Grúzia, Ukrajna, Üzbegisztán, Azerbajdzsán, Moldova – és a friss Demokratikus Választás Közösségének a próbája lehet. Kérdés, kiállja-e.
A GUUAM feladata a „narancsos” forradalom után a szakértő szerint markánsan kiegészült a térségbeli demokratikus változások előmozdításának segítésével. Hasonlóan az úgynevezett színes forradalmak inspirálásának intézményes kerete lett a majdnem hasonló térben egyfajta párhuzamos struktúraként létrehozott Demokratikus Választás Közössége.
Elemzők szerint a Demokratikus Választás Közösségének kezdeményezésével új életet kívánt lehelni Ukrajna és Grúzia a kifulladni látszó, amerikai ihletésre még a 90-es évek végén létrehozott GUUAM-ba. Míg azonban az Üzbegisztán kiválásával immár négy- tagúra olvadt GUUAM elsősorban az Ázsia–Kaukázus–Európa szállítási útvonalak biztosítását célozta, addig immár szubregionális testvére egyfajta „demokratikus internacionáléként” főként ideológiai alapon kezdett el működni. A kezdeményező országokban lezajlott változások – belső problémák, a színes forradalmakat követő kiábrándulás – azonban visszafogták a demokráciaexport lendületét. Különösen a közép-ázsiai események után visszafogottabb lett a nem csupán a térség demokratizálásában, de stabilitásában érdekelt, mellesleg Irakban egyre jobban leterhelt Egyesült Államok is, ami a kijevi belpolitikai válsággal együtt kihatással volt Ukrajna „forradalmi kisugárzására” is.

Kánikula, majd erős lehűlés várható a napokban