Gyurcsány Ferenc az asztalfőn, ingujjban, figyelmes pózban, féloldalasan, egyik keze csípőn, másiknak könyöke az asztalt, tenyere pedig a köztársaság miniszterelnökének állát támasztja. Egyik oldalán Kiss Péter kancelláriaminiszter, a másikon a volt üzlettárs, Szilvásy György miniszterelnöki kabinetfőnök. A vizsgabizottság felkészült, az asztal két oldalán öltönyös urak és kosztümös hölgyek várják, hogy kit szólít fel felelni a kormányfő. A vizsga tárgya a száz lépés programja.
Gyurcsány rövid bevezetőjéből megtudhatjuk azt, amit az utóbbi három napban körülbelül már négyszer a szánkba rágtak, vagyis hogy legalább 110 lett a 100 lépésből, sőt egyes vélemények szerint még jobban túlteljesítették a tervet, mert van, aki már 150 intézkedésről tud. Sőt azt is elmondja nekünk a miniszterelnök, hogy ezzel koránt sincs vége, annyira jó ez a 100 (110?, 150?) lépés, hogy még újabbak is lesznek, csak győzzük számolni. Természetesen mindez a bátorság, igazságosság és biztonság jegyében. Gyurcsány Göncz Kinga ifjúsági, családi, szociális és esélyegyenlőségi minisztert szólítja először. Már nyoma sincs annak az elvtársi szívélyességnek, amely a Medgyessy Péter vezette média-kormányülést jellemezte. Semmi „Mondjad, Pisti!” (igaz, Csillag István sem üldögél már bársonyszékben), a megszólítás: „miniszter asszony”. Mit akar ez kifejezni? Hűvös profizmust? Mindenesetre Göncz Kinga szabatos, rövid mondatokból álló feleletében ismerteti, hogy nyugdíjkorrekció meg emelkedő természetbeni juttattatások. Lamperth Mónika belügyminiszter is szépen ismerteti, hogy eddig 19 városban van lakótelepi rendőrség, de jövőre még hatban lesz, és hogy ez összesen 700 ezer embert érint. Majd hozzáteszi: a tapasztalatai szerint kedvező a fogadtatás az emberek részéről, e felismeréssel sikerült a kormányfőt is kellemesen meglepnie.
És jönnek sorban a további tárcavezetők, Gyurcsány néha belekérdez, például: „ha jól tudom, ez meg ez a jövő héten már a kormány elé kerül”. „Igen, jól tudja, miniszterelnök úr” – helyeselnek neki. Csizmár Gábor munkaügyi miniszter kiselőadása a leghosszabb, ezt a végén már a kormányfő is sokallja, ugyanis a következő Rácz Jenő egészségügyi minisztert már úgy szólítja fel: „Miniszter úr, nagyobb tempót ha diktálhatnánk!”
Kóka János gazdasági miniszter kissé unottan szemléli az eseményeket, Horn Gábor SZDSZ-es koalíciós államtitkár és László Boglár kormányszóvivő laza beszélgetéssel üti el az időt. A másik szóvivő, Batiz András meghúzta magát a sarokban, ő aztán már tényleg betéve tudja mind a 100 (110?, 150?) lépést.
Gál J. Zoltán államtitkár leereszkedő mosollyal üdvözölte a szobába betóduló újságírókat; hiába, jó szembesülni azzal, honnan indult az ember, és végül mivé is lett.

Kifogták a legendás halat, Magyart – fotó