Mindkét oldal változásokat akar

Hamvába holt Gyurcsány Ferenc kezdeményezése a kis pártok megmentéséről, hiszen közjogi felvetését még az SZDSZ sem szavazza meg a 2006-os választásokig. A miniszterelnök a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta, és a száz lépés programot méltatta hosszan.

Munkatársunktól
2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aszáz lépés programjának megvalósításáról készít egy jelentést a kormány a parlamentnek, amelyet a kabinet a holnapi ülésen tárgyal meg – jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtti felszólalásában. Szerinte az Országgyűlésnek értékelést kell mondania, jó döntéseket hoztunk-e a száz lépés program során jó irányba megy-e az ország. Gyurcsány Ferenc válaszokat is adott kérdéseire, hiszen mint beszédében fogalmazott: a jelenlegi kormány látja és hallja is az emberek szavát, a programmal kapcsolatos lépések egy jelentős részét jogszabályban rögzítették, felismerték a változtatás szükségességét. A miniszterelnök hosszasan sorolta, hogy az egészségügy, a foglalkoztatás elősegítése, a társadalmi különbségek, valamint az adó és járulékok csökkentése, illetve a nyugdíjak felzárkóztatása érdekében milyen indítványokat tett a kormány. Segítséget kért az ellenzéki pártoktól is a Glatz Ferenc által kidolgozott Nemzeti vidékfejlesztési és a szegénység elleni program támogatásához. Ez a kormány a változtatások kormánya, hiszen változtatni kell Magyarországon azért, hogy magyarnak lenni ne csak jobb, hanem könnyebb legyen – jegyezte meg Gyurcsány Ferenc, majd hozzátette: korábban a Fidesz vitatta a Fészekrakó programot és az áfacsökkentést is, ám most már támogatásukról biztosítják a két javaslatot. Ha nyilvánosan tudunk kommunikálni, az nagyon szép, dialógusra és párbeszédre van szükség, ám ha valaki számára kevésbé alkalmas a parlament, akkor menjünk ki, és beszéljük meg – közölte a miniszterelnök. A kormányfő ismét megemlítette beszédében a vasárnapi közjogi indítványát, amely alapján úgy módosítanák a választójogi törvényt, hogy azon pártok, amelyek nem érik el az öt- százalékos parlamentbe jutási küszöböt, de legalább három képviselőjelöltjük bejut az Országgyűlésbe, azok listán elért eredményét is figyelembe vennék, tehát frakciót alakíthatnának. Nem jó, ha csak két párt ül a parlamentben, a kétszínűség helyett legyen négy-öt színű az Országgyűlés – hangsúlyozta a kormányfő, s erre a kijelentésére az egyik fideszes képviselő azt kiabálta be, Gyurcsány Ferencnek üzenve: „te vagy a kétszínű”.
A miniszterelnök felszólalására reagálva Dávid Ibolya (MDF) kijelentette: a „kétszínű politika megbénítja az országot”. Utalva Rogán Antalnak a Fidesz vasárnapi gyűlésén elhangzott beszédére az MDF elnöke úgy fogalmazott: ha a lámpán a narancs és a piros együtt világít, akkor nem lehet elindulni, zöld jelzés kell ehhez, amelyet szerinte az MDF képvisel. A szocialista padsorokban nagy tapsot kiváltó MDF-es felszólalást a szocialista Burány Sándoré követte, aki a száz lépés program több elemének méltatása mellett bírálta a Fideszt, amely szerinte gyakorta úgy beszél, mintha pulóvert kötne; álláspontja egyszer sima, egyszer fordított.
Kuncze Gábor (SZDSZ) arról beszélt, fontos volna, hogy megkezdődjön több terület, például az egészségügy és a közigazgatás átalakítása, amelyen a politika eddig nem hajtott végre érdemi változtatást. Ez vezethet el a kisebb állam létrehozásához, majd pedig a versenyképesség fokozásához, amely elősegítheti Magyarország felzárkózását az unió átlagához. A miniszterelnök által a hét végén megfogalmazott javaslatok kapcsán az SZDSZ elnöke hangsúlyozta: egyetértenek azzal, hogy Gyurcsány Ferenc kiáll a többpártrendszer mellett, ám arra figyelmeztetett, szem előtt kell tartani azt az eddigi, következetesen alkalmazott elképzelést, hogy érdemi változtatásokat nem hajtanak végre a választásokat megelőző néhány hónapban.
SZDSZ-es forrásokból megtudtuk: a szabad demokraták nem örülnek Gyurcsány Ferenc velük nem egyeztetett közjogi felvetésének, mivel az akarva vagy akaratlanul is azt a vélt vagy valós látszatot kelti, hogy az SZDSZ túl gyenge, komoly segítségre szorul a parlamentbe kerüléshez. Úgy vélik, a kormányfő lényegében ártott az SZDSZ-nek ezzel a bejelentésével, a választójogi törvényen nem is kívánnak változtatni a 2006-os parlamenti választások előtt. A Fidesz szintén nem támogatja a miniszterelnök kezdeményezését, ezt az álláspontjukat már kifejtették a kisebb parlamentről szóló négypárti egyeztetéseken is, tehát a szocialisták javaslatát csak az MDF biztosítaná támogatásáról. Kovács Dávid, a Jobbik elnöke lapunknak azt mondta: a kormányfő is tudta, vasárnap néhány fiatal baloldali minősíthetetlen stílusa nem bír hírértékkel, ezért a Fidesz szövetségi gyűlésének ellensúlyozásaképpen valami nagyot akart mondani.



Lesöpört javaslatok

Míg Gyurcsány Ferenc a párbeszéd és a konszenzus fontosságát hangsúlyozta tegnapi parlamenti felszólalásaiban, azalatt a kormánypárti képviselők egy emberként szavazták le sokadjára ama fideszes kezdeményezések napirendre vételét is, amelyek egy része a költségvetés kiadási oldalát sem növelik. Megtárgyalásra sem tartja méltónak az Országgyűlés baloldali többsége a Fidesz nemzeti petíciójával összefüggő gáz- és villamosenergia-terhek csökkentésével kapcsolatos, a privatizációval és a magyar munkahelyek védelméről, valamint az otthonteremtés állami támogatásáról szóló javaslatokat, de szintén nem kerülhet a parlament asztalára az országos területrendezési tervről, a Szülőföld Alap módosításáról, az ifjúsági támogatások növeléséről, az ápolási díj összegének a mindenkori minimálbérhez kötéséről, vagy az ár- és belvíz elleni védekezéssel kapcsolatos indítványok. A fideszes képviselők 31 javaslatot nyújtottak be, és teszik ezt hasonlóképpen évek óta, de eddig még egyiket sem vették napirendre ezek közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.