Nemzetközivé vált liga

Közép-európai idő szerint ma hajnalban négy mérkőzéssel megkezdődött az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság, az NBA 60. idénye. A nyitányon pályára lépett a címvédő San Antonio Spurs is, amely a papírforma alapján ismét favorit, hiszen a Tim Duncan vezette texasi alakulat a nyáron tovább erősödött Michael Finley és Nick Van Exel érkezésével.

Munkatársunktól
2005. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyugati-főcsoportban a legnagyobb ellenfél az előző alapszakaszt megnyerő – bár a térdműtétje miatt kidőlő Amare Stoudemire-t februárig nélkülöző – Phoenix Suns lehet, de biztos „rájátszónak” tűnik a Dallas Mavericks és a Houston Rockets is. A 2000 és 2002 között egyeduralkodó Los Angeles Lakers egyelőre szerény kilátásokkal vág neki az alapszakasz 82 meccses menetelésének, de a visszatért Phil Jackson vezetőedző és a szupersztár Kobe Bryant fémjelezte kaliforniaiak ettől még szerezhetnek meglepetéseket.
Keleten a legutóbb elődöntős Miami Heat képviseli a legnagyobb játékerőt, főként a centeróriás Shaquille O’Nealnek köszönhetően. Az augusztusban 2010-ig százmillió dolláros szerződést aláíró klasszis a következő szezonban már nemcsak a játékmester Dwayne Wade-re számíthat, hanem régi lakerses bajtársára, Gary Paytonra, továbbá Antoine Walkerra és Jason Williamsre is. A Középső-csoportban a 2004-es bajnok, az idei fináléban a San Antoniótól 4-3-as vereséget szenvedett Detroit Pistons mellett a LeBron James irányította Cleveland Cavaliersre és a nyári amatőrbörzén, a drafton elsőként elkelt ausztrál Andrew Bogut vezette Milwaukee Bucksra is érdemes odafigyelni. A Pistonsszal kapcsolatos új hír, hogy a klub meghosszabbítja szerződését Tayshaun Prince-szel. A 24 éves bedobó rövidesen aláírja új kontraktusát, amelynek értelmében 2010-ig negyvenötmillió dollárral gazdagodik. Prince az előző idényben átlagosan 14,7 ponttal és 5,3 lepattanóval járult hozzá meccsenként ahhoz, hogy a michiganiek sorozatban másodszor is nagydöntőt játszhassanak.
Érdemes egy fejezetet szentelni annak a gondolatnak is, hogy egyre nemzetközibbé válik a liga: a címvédő Spurs keretéből például heten nem az Egyesült Államok szülöttei, a szeptemberi szerbiai Európa-bajnokságon pedig kereken húsz olyan kosaras szerepelt, aki mostantól Észak-Amerikában veszi fel a munkát. (Mi, magyarok legfeljebb azt sajnálhatjuk, hogy Dávid Kornél sem az Eb-n nem volt érdekelt, sem az NBA-ben nem lesz az.) Az argentinok is komoly kontingenssel, négy játékossal képviseltetik magukat.
Ami a 2005–2006-os idény ütemezését illeti, az április 19-én záruló alapszakaszba illeszkedik február 17–19. között az All Star-gála Houstonban, majd április 22-én kezdődik a rájátszás, június 6-án pedig a döntő, és ha a felek kimerítik a maximális, hétmeccses lehetőséget – mint az idén tették –, akkor június 22-én fejeződik be.



Az utóbbi tíz év döntői és legjobb játékosai
2005: San Antonio Spurs–Detroit Pistons 4-3, Tim Duncan (San Antonio). 2004: Detroit Pistons–Los Angeles Lakers 4-1, Chauncey Billups (Detroit). 2003: San Antonio Spurs–New Jersey Nets 4-2, Tim Duncan (San Antonio). 2002: Los Angeles Lakers–New Jersey Nets 4-0, Shaquille O’Neal (LA). 2001: Los Angeles Lakers–Philadelphia 76ers 4-1, Shaquille O’Neal (LA). 2000: Los Angeles Lakers–Indiana Pacers 4-2, Shaquille O’Neal (LA). 1999: San Antonio Spurs–New York Knicks 4-1, Tim Duncan (San Antonio). 1998: Chicago Bulls–Utah Jazz 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1997: Chicago Bulls–Utah Jazz 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1996: Chicago Bulls–Seattle SuperSonics 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1995: Houston Rockets–Orlando Magic 4-0, Hakeem Olajuwon (Houston).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.