A Nyugati-főcsoportban a legnagyobb ellenfél az előző alapszakaszt megnyerő – bár a térdműtétje miatt kidőlő Amare Stoudemire-t februárig nélkülöző – Phoenix Suns lehet, de biztos „rájátszónak” tűnik a Dallas Mavericks és a Houston Rockets is. A 2000 és 2002 között egyeduralkodó Los Angeles Lakers egyelőre szerény kilátásokkal vág neki az alapszakasz 82 meccses menetelésének, de a visszatért Phil Jackson vezetőedző és a szupersztár Kobe Bryant fémjelezte kaliforniaiak ettől még szerezhetnek meglepetéseket.
Keleten a legutóbb elődöntős Miami Heat képviseli a legnagyobb játékerőt, főként a centeróriás Shaquille O’Nealnek köszönhetően. Az augusztusban 2010-ig százmillió dolláros szerződést aláíró klasszis a következő szezonban már nemcsak a játékmester Dwayne Wade-re számíthat, hanem régi lakerses bajtársára, Gary Paytonra, továbbá Antoine Walkerra és Jason Williamsre is. A Középső-csoportban a 2004-es bajnok, az idei fináléban a San Antoniótól 4-3-as vereséget szenvedett Detroit Pistons mellett a LeBron James irányította Cleveland Cavaliersre és a nyári amatőrbörzén, a drafton elsőként elkelt ausztrál Andrew Bogut vezette Milwaukee Bucksra is érdemes odafigyelni. A Pistonsszal kapcsolatos új hír, hogy a klub meghosszabbítja szerződését Tayshaun Prince-szel. A 24 éves bedobó rövidesen aláírja új kontraktusát, amelynek értelmében 2010-ig negyvenötmillió dollárral gazdagodik. Prince az előző idényben átlagosan 14,7 ponttal és 5,3 lepattanóval járult hozzá meccsenként ahhoz, hogy a michiganiek sorozatban másodszor is nagydöntőt játszhassanak.
Érdemes egy fejezetet szentelni annak a gondolatnak is, hogy egyre nemzetközibbé válik a liga: a címvédő Spurs keretéből például heten nem az Egyesült Államok szülöttei, a szeptemberi szerbiai Európa-bajnokságon pedig kereken húsz olyan kosaras szerepelt, aki mostantól Észak-Amerikában veszi fel a munkát. (Mi, magyarok legfeljebb azt sajnálhatjuk, hogy Dávid Kornél sem az Eb-n nem volt érdekelt, sem az NBA-ben nem lesz az.) Az argentinok is komoly kontingenssel, négy játékossal képviseltetik magukat.
Ami a 2005–2006-os idény ütemezését illeti, az április 19-én záruló alapszakaszba illeszkedik február 17–19. között az All Star-gála Houstonban, majd április 22-én kezdődik a rájátszás, június 6-án pedig a döntő, és ha a felek kimerítik a maximális, hétmeccses lehetőséget – mint az idén tették –, akkor június 22-én fejeződik be.
Az utóbbi tíz év döntői és legjobb játékosai
2005: San Antonio Spurs–Detroit Pistons 4-3, Tim Duncan (San Antonio). 2004: Detroit Pistons–Los Angeles Lakers 4-1, Chauncey Billups (Detroit). 2003: San Antonio Spurs–New Jersey Nets 4-2, Tim Duncan (San Antonio). 2002: Los Angeles Lakers–New Jersey Nets 4-0, Shaquille O’Neal (LA). 2001: Los Angeles Lakers–Philadelphia 76ers 4-1, Shaquille O’Neal (LA). 2000: Los Angeles Lakers–Indiana Pacers 4-2, Shaquille O’Neal (LA). 1999: San Antonio Spurs–New York Knicks 4-1, Tim Duncan (San Antonio). 1998: Chicago Bulls–Utah Jazz 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1997: Chicago Bulls–Utah Jazz 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1996: Chicago Bulls–Seattle SuperSonics 4-2, Michael Jordan (Chicago). 1995: Houston Rockets–Orlando Magic 4-0, Hakeem Olajuwon (Houston).