Orosz segítségre számít Belgrád

A Koszovó-tárgyalások gyakorlatilag már megkezdődtek. Miközben Brüsszelben az EU külügyminiszterei Martti Ahtisaari ENSZ-különmegbízottal tanácskoznak – amelynek során kijelölik az EU megbízottját a nemzetközi közösség delegációjában –, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a belgrádi vezetőkkel tárgyal.

Sebestyén Imre
2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Lavrov vendéglátóján, Vuk Draskovicson kívül találkozott Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökkel, Borisz Tadics államfővel és Szvetozar Marovics államközösségi elnökkel. Mint bejelentették, a szerb vezetők még a hónap folyamán látogatást tesznek Moszkvában. A belgrádi megbeszélések homlokterében – mi más is lehetett? – a koszovói rendezés volt, s szinte csak mellékesen került napirendre az államközösség fennmaradásának kérdése. Belgrád ezúttal is – mint a délszláv válság másfél évtizede alatt meganynyiszor – kiemeli Moszkva álláspontját, pedig tisztában van azzal, hogy Oroszországnak döntő szava nincs e kérdések rendezésében. Az orosz diplomácia vezetője Belgrádból Podgoricába és Pristinába látogat, ahol egészen más állásfoglalással találkozik mind Koszovó, mind Montenegró kérdésében.
Hétfő Belgrádban a fontos tárgyalások napja volt. Megkezdődtek ugyanis a stabilizációs és társulási megbeszélések. Az Európai Bizottság delegációját Reinhard Priebe, Szerbia-Montenegróét Vuk Draskovics külügyminiszter vezeti. Tagja még Rasim Ljajic emberi jogi és kisebbségi miniszter, Miroljub Labusz szerb kormányfőhelyettes, valamint Miodrag Vlahovics montenegrói külügyminiszter. A ma folytatódó megbeszélések témája a hágai együttműködés, valamint az emberi és kisebbségi jogok.
A podgoricai Vijeszti szerint az EU feltételeket szab a montenegrói függetlenségi népszavazás megtartásához. A lap úgy tudja, hogy az erről szóló okmányt Nagy-Britannia készíti el. Az EU nem fogadja el az egyoldalú folyamat kimenetelét – írja az újság. A velencei bizottságnak kell ismertetnie a referendum feltételeit, amiről Crna Gorában konszenzusnak kell létrejönnie.



Megfenyegették a kisebbségi minisztert. A szerb titkosszolgálat olyan információkhoz jutott, hogy Rasim Ljajic emberi jogi és kisebbségi miniszter likvidálását tervezik – írja a Blic. Azt is tudja, hogy ki áll az életveszélyes fenyegetés mögött. Erről értesítette a minisztert is, aki egyben a hágai törvényszékkel való együttműködést irányító testület elnöke. A nevekből ítélve azonban nem a több belgrádi vezetőt fenyegető, úgynevezett Hága-ellenes lobbi gyilkolná meg Ljajicot. Más politikai motívumok húzódnak meg emögött. Ám erről részletek nem kerültek nyilvánosságra. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.