Szergej Lavrov vendéglátóján, Vuk Draskovicson kívül találkozott Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökkel, Borisz Tadics államfővel és Szvetozar Marovics államközösségi elnökkel. Mint bejelentették, a szerb vezetők még a hónap folyamán látogatást tesznek Moszkvában. A belgrádi megbeszélések homlokterében – mi más is lehetett? – a koszovói rendezés volt, s szinte csak mellékesen került napirendre az államközösség fennmaradásának kérdése. Belgrád ezúttal is – mint a délszláv válság másfél évtizede alatt meganynyiszor – kiemeli Moszkva álláspontját, pedig tisztában van azzal, hogy Oroszországnak döntő szava nincs e kérdések rendezésében. Az orosz diplomácia vezetője Belgrádból Podgoricába és Pristinába látogat, ahol egészen más állásfoglalással találkozik mind Koszovó, mind Montenegró kérdésében.
Hétfő Belgrádban a fontos tárgyalások napja volt. Megkezdődtek ugyanis a stabilizációs és társulási megbeszélések. Az Európai Bizottság delegációját Reinhard Priebe, Szerbia-Montenegróét Vuk Draskovics külügyminiszter vezeti. Tagja még Rasim Ljajic emberi jogi és kisebbségi miniszter, Miroljub Labusz szerb kormányfőhelyettes, valamint Miodrag Vlahovics montenegrói külügyminiszter. A ma folytatódó megbeszélések témája a hágai együttműködés, valamint az emberi és kisebbségi jogok.
A podgoricai Vijeszti szerint az EU feltételeket szab a montenegrói függetlenségi népszavazás megtartásához. A lap úgy tudja, hogy az erről szóló okmányt Nagy-Britannia készíti el. Az EU nem fogadja el az egyoldalú folyamat kimenetelét – írja az újság. A velencei bizottságnak kell ismertetnie a referendum feltételeit, amiről Crna Gorában konszenzusnak kell létrejönnie.
Megfenyegették a kisebbségi minisztert. A szerb titkosszolgálat olyan információkhoz jutott, hogy Rasim Ljajic emberi jogi és kisebbségi miniszter likvidálását tervezik – írja a Blic. Azt is tudja, hogy ki áll az életveszélyes fenyegetés mögött. Erről értesítette a minisztert is, aki egyben a hágai törvényszékkel való együttműködést irányító testület elnöke. A nevekből ítélve azonban nem a több belgrádi vezetőt fenyegető, úgynevezett Hága-ellenes lobbi gyilkolná meg Ljajicot. Más politikai motívumok húzódnak meg emögött. Ám erről részletek nem kerültek nyilvánosságra. (S. I.)