Parragh reformokat sürget

A versenyképesség kialakítása és megtartása elsősorban a vállalkozások feladata, ám az állam hathatós közreműködésével jelentősen javulhatnak a feltételek – mondta lapunknak Parragh László. A kereskedelmi kamara elnöke kiemelte: a gazdaságpolitika nem érti a cégek gondjait, és sokszor probléma, hogy a programok íróasztal mellett születnek, nem életszerűek, így azokkal a valós gondok nem orvosolhatók. Parragh a vállalkozáscentrikus gondolkodást hiányolja.

Munkatársainktól
2005. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a magyar kis- és középvállalkozásoknak problémát okoz a magas hitelkamat, ami nemcsak a jegybank, hanem – a büdzsé állapota miatt – a kormány hibája is. Hozzátette: nehezítik helyzetüket az irreálisan magas elvonások. Példaként említette, hogy Magyarországon az egy dolgozóra jutó állami bevételek 15–35 százalékkal magasabb szinten vannak, mint a többi visegrádi országban, akár hivatalos árfolyamon, akár vásárlóerő-paritáson számolva. Ráadásul az elvonások sokszor nem a megfelelő helyre kerülnek. Például az innovációs adót sem gazdaság közeli kutatásra fordították, hanem 75 százalékban állami intézmények alapkutatásaira. Ezenfelül mindennapi jelentős problémákat okoz a cégeknek a bürokrácia.
Parragh kiemelte: a vállalkozások tőkeszegények, nehezen jutnak forrásokhoz, technológiai szintjük szerény. E körülmények között kell a globalizáció kihívásainak, az uniós felzárkózás követelményeinek és a versenynek megfelelniük. Aláhúzta: a versenyképesség kialakítása és megtartása elsősorban a vállalkozások feladata, ám az állam hathatós közreműködésével jelentősen javulhatnak a feltételek, a környezet minősége. A magyar gazdaságpolitika azonban nem érti a cégek problémáit és azt, hogy miben kell támogatni őket. A rendszerváltás óta nem volt olyan kormány, amelyik ne beszélt volna e kör fontosságáról, ám eközben csak kevés hatékony program valósult meg. Ezek között említette az elnök a Széchenyi-kártyát. Parragh szerint sokszor probléma, hogy a programok íróasztal mellett születnek, ezért nem életszerűek, így azokkal a valós gondok nem orvosolhatók. A bürokraták által megalkotott konstrukciókra nincs igény, mert azokat a vállalkozások nem tudják felvenni. Ma nincs olyan program – a Széchenyi-kártyán kívül –, amelyik ötezernél több vállalkozáshoz jutna el.
Az elnök szerint reformokra van szükség az állami szektorban, s a háttérintézmények megrostálása is szükséges. Ennek eredményeképpen költségmegtakarítás érhető el, amiből valódi adócsökkentés valósítható meg. A háttérintézmények alacsony hatékonysággal dolgoznak, miközben óriási pénzek fölött diszponálnak. Például a kereskedelemfejlesztésre szánt húszmilliárd forint felett számos szervezet „őrködik”. Most azonban, amikor kevés az államnak a pénze, akkor sem az intézményeket építik le, hanem a programokat csorbítják. Az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. idei első programja például csak nyárra készült el. Ez így tarthatatlan – fogalmazott Parragh, majd rámutatott: forráshoz jutásban, a garancia és kockázati alapok kialakításában, a kereskedelemfejlesztésben, a külpiaci stratégiában, a területfejlesztésben és a képzés valamennyi területén vállalkozáscentrikus gondolkodás szükséges. Ha ez így lesz, akkor olyan programok valósulnak meg, amelyek a vállalkozások lehetőségeit szélesítik.

(Csákó Attila, Erdősi Csaba, Jámbor Gyula, K. Tóth László)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.