Az Orbán Viktor kezdeményezésére elindított gazdasági konzultációval egy új, szokatlan, de ígéretes dolog történik a politikában – jelentette ki tegnap Matolcsy György. A korábbi gazdasági miniszter a konzultáció tegnapi fórumán a Magyar Mérnöki Kamaránál annak a reményének adott hangot, hogy a megbeszélések eredményeként kijelölhetővé válik a következő 15 év év gazdasági stratégiája, és ebben a jelen lévő szakemberek segítségét is kérte.
– Magyarországon megvan az az intellektuális erő, amelynek segítségével össze lehet állítani egy nemzet- és országépítő programot. Ezért azt remélem ettől a gazdasági konzultációtól, hogy önök megfogalmaznak olyan szakmai javaslatokat, amelyeket mi is szerepeltetni fogunk a konzultáció végén összeállított programban – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki szerint jótékony hatása lenne annak, ha tudásukkal és értékrendjükkel a mérnökök is erőteljesebben képviselnék magukat a közéletben. Orbán szerint a kamaráknak és a mindenkori magyar államigazgatásnak van egy közös érdeke, mégpedig az, hogy Magyarországon a magyarok élvezzenek előnyöket. Patrióta gazdaságpolitika nélkül, melynek ez a hitvallása, a magyar gazdaság nem tud érdemlegesen fejlődni. A Fidesz elnöke osztotta a jelenlévők álláspontját abban, hogy az építésügynek is megfelelő helyet kell biztosítani az államigazgatásban, és ez nem válhat koalíciós megállapodások kérdésévé. Szerinte a 400 ezer hazai munkanélküli léte azt jelzi, hogy az állam nem tudta megoldani a szakképzés kérdését, ezért fontos lenne e területen is bevonni a kamarákat.
A Magyar Mérnöki Kamara elnöke, Kovács Gábor szerint nem lehet első és kizárólagos szempont a piaci verseny által kierőszakolt ár, hiszen a kontár, felelőtlen mérnöki munka komoly társadalmi veszélyeket rejt magában. Szerinte is elengedhetetlen egy önálló építésügyi minisztérium létrehozása. A kamarai elnök különösen azt kifogásolta, hogy a törvényalkotás túlzottan kapkodó, ezért gyakran 2-3 havonként változnak a szabályok.
Tág teret kaphat a korrupció. Elsősorban kiszámítható, hosszú távú érdekek alapján meghatározott gazdaságpolitikát várnak a mindenkori kormánytól a hazai vállalkozók – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdaság- és vállalkozáselemző intézetének tegnap publikált kutatásából. A felmérésben csaknem 1300 cég válaszait összegezték. A pontokba szedett végeredmény meglehetősen lesújtó véleményt tükröz a jelenlegi kabinet gazdaságpolitikájáról. A válaszadók nagy többsége szerint az oktatási rendszer kínálta képzések nem felelnek meg a munkaerő-piaci igényeknek, a jogszabályok és az adminisztratív megoldások nem kellőképpen segítik a vállalkozások fejlődését, ráadásul ezen szabályok hatósági értelmezése sem egyértelmű és kiszámítható. Utóbbi a felmérést készítő szakember szerint azt jelzi, hogy túl sok minden múlik a hivatalok – és a hivatalnokok – hozzáállásán, így tág teret kaphat a korrupció.
Nem örülnek a vállalkozók a jövő évi adóváltozásoknak: a többség legalábbis úgy ítélte meg, hogy az adórendszer átalakításának mértéke veszélyezteti cégénél az üzleti kalkuláció biztonságát. A válaszadók zöme, ezen belül is különösen a kisvállalkozások, úgy látják, hogy egy társaság elindítása Magyarországon túl bonyolult, igaz, legalább könnyű hozzáférni a cégeket érintő törvényekhez.
Döbbenet a telefonáfa miatt. Borúlátóan ítéli meg a vállalkozások helyzetét a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) is. A szervezet szerint a 2006. évi adójogszabályok ismeretében a vállalkozások versenyhelyzete nem javul jövőre, jó esetben változatlan marad. A BKIK szerint érthetetlen, miért szavazta le a kormányoldal Veres János telefonáfával kapcsolatos előterjesztését. Mint arról már beszámoltunk, a pénzügyminiszter azt szerette volna, hogy a társaságok a telefonszámlájuk áfatartalmát hetven százalékig leírhassák, a szocialista frakció nem szavazata miatta azonban jövőre is ötvenszázalékos lesz a határ.