Franciaországban meghoszszabbítják a kijárási tilalom bevezetését lehetővé tevő rendkívüli állapotot, „ha a körülmények ezt szükségessé teszik” – jelentette be tegnap Dominique de Villepin kormányfő. A Jacques Chirac államfő vezetésével néhány órával korábban összeült minisztertanács kedd éjféltől életbe léptette a rendkívüli állapot bevezetéséről szóló, fél évszázados törvény rendelkezéseit. Villepin szerint a társadalmi egyenlőtlenségek egy része abból ered, hogy hosszú ideig nem kellően ellenőrizték az illegális bevándorlóknak az országba áramlását.
A mostani válság nem „egy a sok közül”, hanem az integráció francia modelljének csődjét mutatja: az a Franciaország, amely mindig is egy kicsit arrogánsnak tűnt, s amely annyira szeretett dicsekedni saját modelljével, a valóságban a teljes felbomlás állapotában van – mondta a Le Soir című belga lapnak egy francia szakértő. Michel Wieviorka szociológus – akit a lap a francia külvárosok helyzetének egyik legjobb ismerőjeként mutat be – az okokat abban látja, hogy már évekkel ezelőtt válságba jutott az állami iskolarendszer, a rendőrség meggyengült, a kulturális öntudat kereteként már nem a nemzet, hanem – legalábbis egyes körzetekben – az iszlám szolgált, amely egyben Franciaország második legnagyobb vallásává vált.
Kétéves mélypontjára süllyedt kedden az euró árfolyama az elemzők szerint részben amiatt, mert a piacot aggodalommal töltik el a franciaországi események. Tegnap egyébként újabb gyújtogatások voltak Belgiumban és Németországban is.
Továbbiak a 8., vezércikk a 7. oldalon

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője