Immár halálos áldozatot is követeltek a tizenkettedik napja tartó franciaországi zavargások, miután elhunyt egy korábban súlyos fejsérüléseket szenvedett férfi. A hatvanegy éves Jean-Jacques Le Chenadec a fővároshoz közeli Stains-ben (Seine Saint-Denis) lakott, ahol egyik szomszédjával épp a garázdálkodók okozta károkat szemlélte, amikor a támadás érte. Egy kapucnis fiatal úgy megütötte a férfit, hogy fejsérülései miatt kómába esett, majd három nap elteltével meghalt. A Párizs melletti La Raincyban közben annyira súlyossá vált a helyzet, hogy kijárási tilalmat rendeltek el. A beszámolók szerint a zavargások tegnapra már 300 településre terjedtek ki.
Kilencezer-ötszáz francia rendőr és csendőr kivezénylését jelentette be Dominique de Villepin francia kormányfő a zavargások megfékezésére. A politikus közölte, az önkormányzatok vezetőit felhatalmazzák arra, hogy szükség esetén kijárási tilalmat rendeljenek el.
Az összecsapások során tegnap 36 rendőr szenvedett sérüléseket, a bevándorlókból álló rendbontók pedig ezúttal 1400 járművet gyújtottak fel. Colombes délnyugat-párizsi elővárosban egy autóbuszon utazó 13 hónapos gyereket is fejen találtak egy kővel. Rossz előjel, hogy immár nemcsak Párizs északi és keleti, hanem déli elővárosaiban is egymást érik az összecsapások. Grignyben két rendőrt házi készítésű tűzfegyverrel sebesítettek meg.
*
Párizsban az éjszaka egy szociális központot, egy pénztárat, egy gyógyszerraktárt és egy motorkerékpár-szaküzletet támadtak meg. Vidéken egyebek mellett két templom, több iskolaépület és két rendőrőrs ellen indítottak rohamot. Az erőszakos cselekmények kiterjedtek olyan nagyvárosokra is, mint Lille, Strasbourg, Toulouse, Saint-Étienne, Nantes és Marseille.
A zavargások minden eddiginél hevesebbek voltak, noha az MTI szerint este összeült a francia belbiztonsági tanács Jacques Chirac államfő elnökletével rövid tanácskozásra, és megtárgyalta a kormány arra vonatkozó elképzeléseit, hogy miképp gondolja felszámolni az egyre súlyosbodó válságot. Chirac a rendőrségtől és az igazságügyi szervektől az eddigieknél erélyesebb fellépést kért.
Nicolas Sarkozy az éjszaka párizsi rendőrökkel találkozott. A belügyi tárca vezetője leszögezte: a köztársaság rendőrsége – szigorúan szem előtt tartva a testület erkölcsi normáit – nem lehet engedékeny. Egyben kifejtette azt a véleményét, hogy ha nincsenek előállítások, akkor a randalírozókban büntetlenségi érzés alakul ki, márpedig akkor az események megállíthatatlanok lesznek. A zavargások 11 napja alatt 4700 járművet gyújtottak fel, és több mint 1220 személyt állítottak elő. A Franciaországi Iszlám Szervezetek Szövetsége (UOIF) fatvában (iszlám vallási rendeletben) ítélte el a leghatározottabban az erőszakos cselekményeket, és nyugalomra szólította fel a muzulmán fiatalokat.
A francia sajtó többsége Jacques Chirac francia elnök és kormánya tehetetlenségét vádolta a városi erőszak országos méretűvé válásáért. A lapok értetlenségüknek adtak hangot amiatt is, hogy a francia államfő vasárnapig nem szólalt meg a külvárosi zavargások ügyében. Chirac korábban csak annyit mondott, beszél majd, ha elérkezik az ideje.
A Libération című baloldali lap elsősorban az állam tehetetlenségére és a közrend hiánya miatt az országban érzékelhető aggodalomra hívta fel a figyelmet: „A nyugtalanság az erőszakkal szemben könnyen pánikká változhat, ha úgy tűnik, hogy az állam többé nem tudja garantálni a közrendet.” A kommentár ugyanakkor hiábavalónak tartja a belügyminiszter lemondását követelni, mert a lap szerint a több éve a választási demagógia áldozatává vált belbiztonsági kérdések elhanyagolását elsősorban az államfőn kellene számon kérni. Az Ouest-France című regionális lap a lakosság többségének véleményét tükrözve azt írta, „az elmúlt negyven év várospolitikája kudarcot vallott, amiért jobb- és baloldali politikusok egyformán felelősek”.
A magyar Külügyminisztérium arra kéri a Franciaországba utazó magyar állampolgárokat, hogy legyenek körültekintőek kinntartózkodásuk idején.
Európa veszélyben? A Franciaországban zajló egyre súlyosabb zavargások nyomán egyre többen tartanak attól, hogy az erőszak Európa több országában is eluralkodik. Félelmeiket alátámasztja, hogy öt személyautót gyújtottak fel ismeretlen személyek tegnapra virradó éjjel Berlinben is. A gépkocsik a központi fekvésű Tiergarten kerület Moabit nevű részében lobbantak lángra, öt különböző utcában, hajnali egy és fél négy között. Moabitban főként szegényebb családok laknak, közöttük viszonylag magas a külföldiek (törökök, arabok) aránya. A franciaországi zavargások nyomán Belgiumban is nő a feszültség – írja hétfői számában a La Derniere Heure című brüsszeli napilap. A távirati iroda szerint vasárnap késő este öt gépkocsit gyújtottak fel ismeretlen tettesek a belga fővárosban, Saint-Gilles kerületben, s a hét végén incidensek voltak más brüsszeli negyedekben is. (MN)