Trükkös médiatörvény-módosítás

Elkészült az elektronikus hírközlésről szóló törvény azon módosítása, amely a digitális televíziózásra történő átállást sima feles parlamenti többséggel tenné végrehajthatóvá. Médiapolitikusok szerint a terület csak kétharmados törvénnyel szabályozható.

Bodacz Balázs
2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) honlapján már olvasható az a törvénymódosítási koncepció, amely a digitális átállás átmeneti szabályait kívánja meghatározni. Hazánk – az európai uniós kívánalmaknak megfelelően – 2012-ben átáll a digitális műsorszórásra, ennek jogi kereteit fektetné le a feles többséggel elfogadható jogszabálytervezet. Egy gond van csak: a jogi megvalósítás módja szakemberek és szakpolitikusok szerint is feszegeti az alkotmányosság kereteit. – Az alkotmány rendelkezései szerint ugyanis a közszolgálati rádió, televízió és hírügynökség felügyeletéről, vezetőinek kinevezéséről, továbbá a kereskedelmi rádió és televízió engedélyezéséről, illetőleg a tájékoztatási monopóliumok megakadályozásáról szóló törvény elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges – mondta el lapunknak Farkas Attila Erik médiajogász.
*
A szakember hozzátette: a Kovács Kálmán SZDSZ-es miniszter által a parlamenten áterőltetni kívánt jogszabály kétharmados garanciákat ír felül, hatásköröket von el az Országos Rádió és Televízió Testülettől, a digitális műsorszórás tartalmi kérdéseiben pedig megkerüli az ugyancsak kétharmados médiatörvényt, mivel számos területen átvenné annak szerepét. – Az EU keretszabályozási irányelve – amelyre a minisztérium szívesen hivatkozik – világosan kimondja: a tartalmi és technikai szabályozást szét kell választani. Az SZDSZ-es minisztérium ezeket összekeveri, az uniós irányelveket hamisan értelmezi, így megsérti a jelenlegi médiatörvényt és az alkotmányt is – tette hozzá a szakember. A jelenlegi médiatörvény valóban nem szabályozza az új technológiák nyújtotta hírközlési lehetőségeket. Az ORTT-ben azonban éppen a közelmúltban készült el az a tervezet, amely megoldaná ezt a kérdést is.
Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa korábban azt mondta: üdvözlendők a miniszter törekvései, de azt is hozzátette, hogy a törvénytervezet nem lehet ellentétes a médiatörvénnyel. Halász János fideszes képviselő sarkosabban fogalmazott. Szerinte a kormányoldal, elsősorban az SZDSZ mindent megtesz, hogy ellenzéki kontroll nélkül határozhassa meg az elektronikus média működését. Kovács György, az ORTT elnöke lapunknak tegnap elmondta: a médiahatóságnak december 23-án lesz hivatalos álláspontja a törvénytervezetről, jelenleg ugyanis még folyik a jogszabály értelmezése és vizsgálata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.