Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) honlapján már olvasható az a törvénymódosítási koncepció, amely a digitális átállás átmeneti szabályait kívánja meghatározni. Hazánk – az európai uniós kívánalmaknak megfelelően – 2012-ben átáll a digitális műsorszórásra, ennek jogi kereteit fektetné le a feles többséggel elfogadható jogszabálytervezet. Egy gond van csak: a jogi megvalósítás módja szakemberek és szakpolitikusok szerint is feszegeti az alkotmányosság kereteit. – Az alkotmány rendelkezései szerint ugyanis a közszolgálati rádió, televízió és hírügynökség felügyeletéről, vezetőinek kinevezéséről, továbbá a kereskedelmi rádió és televízió engedélyezéséről, illetőleg a tájékoztatási monopóliumok megakadályozásáról szóló törvény elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges – mondta el lapunknak Farkas Attila Erik médiajogász.
*
A szakember hozzátette: a Kovács Kálmán SZDSZ-es miniszter által a parlamenten áterőltetni kívánt jogszabály kétharmados garanciákat ír felül, hatásköröket von el az Országos Rádió és Televízió Testülettől, a digitális műsorszórás tartalmi kérdéseiben pedig megkerüli az ugyancsak kétharmados médiatörvényt, mivel számos területen átvenné annak szerepét. – Az EU keretszabályozási irányelve – amelyre a minisztérium szívesen hivatkozik – világosan kimondja: a tartalmi és technikai szabályozást szét kell választani. Az SZDSZ-es minisztérium ezeket összekeveri, az uniós irányelveket hamisan értelmezi, így megsérti a jelenlegi médiatörvényt és az alkotmányt is – tette hozzá a szakember. A jelenlegi médiatörvény valóban nem szabályozza az új technológiák nyújtotta hírközlési lehetőségeket. Az ORTT-ben azonban éppen a közelmúltban készült el az a tervezet, amely megoldaná ezt a kérdést is.
Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa korábban azt mondta: üdvözlendők a miniszter törekvései, de azt is hozzátette, hogy a törvénytervezet nem lehet ellentétes a médiatörvénnyel. Halász János fideszes képviselő sarkosabban fogalmazott. Szerinte a kormányoldal, elsősorban az SZDSZ mindent megtesz, hogy ellenzéki kontroll nélkül határozhassa meg az elektronikus média működését. Kovács György, az ORTT elnöke lapunknak tegnap elmondta: a médiahatóságnak december 23-án lesz hivatalos álláspontja a törvénytervezetről, jelenleg ugyanis még folyik a jogszabály értelmezése és vizsgálata.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU