Máig nem jelentette meg azt a rendeletet az agrártárca, amely alapján az idei évre átvállalta volna a Hajdú-Bét Rt. károsultjainak folyósított – a 15 millió forintot meg nem haladó – kedvezményes hitelek törlesztőrészleteit – tájékoztatta lapunkat a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. Jakab István kiemelte: a jogszabályt annak ellenére nem jelentették meg, hogy a tavaszi agrármegállapodás harmincharmadik pontja tartalmazza a Hajdú-Bét Rt. beszállítói által igénybe vett kölcsönök tőketörlesztésének részleges átvállalását.
A szóban forgó hiteleket még 2003-ban vehették fel a csődbe ment Hajdú-Bét Rt.-nek szállító baromfitermelők, akiknek állami kártérítés helyett biztosította a kormányzat a kedvezményes kölcsön lehetőségét. A Hajdú-Bét Rt. utolsó tizenöt éve nem volt sikersorozat, hiszen már a cég elődje, a debreceni baromfi-feldolgozó vállalat, a Barnevál is csődbe ment a kilencvenes évek elején. A felszámolás alatt lévő Barnevált a korábbi menedzsment vásárolta meg, és komoly állami támogatásokból fejlesztette fel. A Hajdú-Bét Rt. néven futó feldolgozó nemsokára szintén csődbe ment, de talpra állították. A cég 1998-ra ismét hatalmas hiteltartozásokat halmozott fel. Ekkor az OTP Bank egy jelentős, majdnem húszmilliárd forintos hitellel segítette ki a vállalatot, majd 1999 elején meg is vásárolta azt. Még abban az évben a pénzintézet a Wallis-csoport felé értékesítette tovább a cég részvényeinek túlnyomó többségét. A Hajdú-Bét Rt. 2003-ban végképp tönkrement, tartozásai meghaladták a 14 milliárd forintot. Nemcsak a baromfitermelők, de a többi beszállító is beleroppant a részvénytársaság csődjébe.
Ekkor biztosította a kedvezményes hiteleket a kormányzat, aminek a részleteit nem tudták fizetni a gazdálkodók, ezért azt is át kellett vállalnia a gazdademonstráció után Németh Imrének, az akkori földművelésügyi miniszternek. A Magosz elnöke emlékeztetett arra, hogy a tető alá hozott megállapodás betartására kötelezettséget vállalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, és a vállalásokat május 19-én megerősítette az új agrárminiszter, Gráf József is. Mindezek ellenére a rendelet még mindig nem jelent meg, már régen letelt az eredetileg kitűzött augusztus 17-i határidő is, ami egybeesett a kedvezményes hitelek visszafizetésének időpontjával.
– A késlekedés azért is bosszantó, mert az agrártárca elkészítette a rendelettervezetet – állapította meg Jakab István. – A kormány mulasztásának következtében a napokban több mint 120 termelő kapta kézhez a hitelszerződés azonnali hatályú felmondását az Erste Banktól. A pénzintézet öt munkanapot adott a fennálló tartozások rendezésére, amire reális esély nincs, arra viszont igen, hogy az érintett családok teljes vagyonukat elveszítsék. A bank a követeléseket nem maga érvényesíti, azokat átadja az APEH-nek, a hivatal pedig egy összegben, adótartozásként hajtja be a pénzt a termelőktől, ami az érintettek teljes csődjét jelentheti – tette hozzá az elnök. Jakab István minderről levélben is tájékoztatta Gráf Józsefet.
Értesüléseink szerint az agrártárca eddigi lépései nem feleltek meg az uniós előírásoknak, ezért a kifizetések elbuktak. Gráf József válaszából, amelyet egy parlamenti interpellációra adott, időközben az is kiderült, hogy a tárca sikertelenül tárgyal a pénzintézetekkel a fizetési határidő módosításáról. Mindezek miatt az elkeseredett termelők holnap a Kossuth térre, az agrártárca épülete elé vonulnak, hogy a kormányzat késlekedése miatt tiltakozzanak.

Ismét Magyarországra érkeznek a Google utcaképkészítő járművei