Komodói gyíkokat, apró, elefántszerű állatokat, patkányokat és denevéreket sütögettek évezredekkel ezelőtt a hobbitként emlegetett, aprócska ősemberek Indonéziában – derült ki a legutóbbi felfedezésből. A Guardian hasábjain közzétettek szerint a vadászok nemcsak a tüzet ismerték, hanem a kőszerszámokat is, az ásatásokon előkerült állati maradványokon látszanak a darabolás nyomai.
Miként megírtuk, az egyik legnagyobb tudományos szenzációja volt a közelmúltnak, amikor törpe méretű ősemberfaj csontleleteire bukkantak a régészek Indonéziában. Tolkien A Gyűrűk Ura című trilógiájának szereplői után hobbitnak hívott, alig egy méter magas ősember egykor a Flores-szigetet lakta. Innen kapta tudományos nevét is: homo floresiensis. Az aprócska lény koponyája a mai emberéhez képest feleakkora volt. Körülbelül 18 ezer éve élt a szigeten, és 13 ezer esztendeje pusztult ki.
Először csak egyetlen egyed maradványait lelték meg. Mivel hatméteres mélységből előásott ősünk koponyája akkora, mint egy grépfrút, több tudósban is felvetődött, hogy az Ebunak keresztelt ősaszszony agykárosodásban szenvedett, ezért maradt olyan alacsony. Az ilyen esetekre jellemző mikrokefália, a koponya fejlődésének zavara értelmi fogyatékossággal jár.
A homo floresiensis ezzel szemben majdnem annyi tudást halmozott fel apró fejében, mint nagyobb koponyájú versenytársai. Kőszerszámokat készített, vadászott, és tűzhelyet használt, ami egyben az összetett gondolkodás jele is. Ezt támasztotta alá Mike Morwood, az ausztráliai University of New England professzora és munkatársai felfedezése: a közelmúltban egyszerre kilenc hobbit maradványait is megtalálták, az említett állatok csontjai és a kőszerszámok mellett.

Brutális baleset Cegléden, motoros és autó ütközött össze – videó