Ügyészségi bejelentést tett Deutsch

Deutsch Tamás tegnap ügyészségi bejelentést tett a Fittelina Kft., és a Szalay utca 4. szám alatti Országgyűlési Képviselői Klub ügyében – erősítette meg az MTI hírét Fidesz közeli forrásunk. Mindkét ügy szerepelt a Gyurcsány Ferenc és családja meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság előtt.

Munkatársunktól
2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deutsch Tamás ismeretlen tettes ellen tett két bejelentést az ügyészségen. Egyiket a miniszterelnök és a felesége tulajdonát képező Fittelina Kft.-hez kapcsolódó adócsalás, csalás és más bűncselekmények elkövetésének gyanúja, másikat pedig a képviselői klub helyszínéül szolgáló Szalay utca 4. szám alatti, földszinti ingatlan ügyében hűtlen kezelés gyanúja miatt. Jogászok szerint annak, hogy a képviselő az ügyészséghez fordult, az ügy és a szereplők súlya, valamint az az oka, hogy mindkét esetben összekapcsolódnak polgárjogi szerződések és büntetőjogi kérdések. A rendőrség azonban a polgárjogi vonatkozásokkal nem foglalkozik.
Úgy tudjuk, hogy Deutsch feljelentései – a mellékletekkel – külön-külön több mint hetven oldalt tesznek ki. Azaz a bizonyítékok, valamint a részletesen megszerkesztett beadványok kellően alátámasztják a bűncselekmények elkövetésének gyanúját.
*
A Fittelina Kft. ügyében korábban már született feljelentés, amelyet az V–XIII. kerületi ügyészség elutasított. A feljelentés elutasítása azonban nem olyan jogi eset, mint a bírósági ítélet. Vagyis az üggyel kapcsolatos, újabb körülmények felmerülésekor akárhányszor lehet beadvánnyal fordulni a nyomozó hatósághoz.
Ismeretes, Deutsch Tamás korábban úgy nyilatkozott, a „legrövidebb időn belül” feljelenti Gyurcsány Ferencet, miután úgy látja, a Szalay utcai ingatlan visszabérlésére kötött szerződés semmis, így van polgári eljárásra okot adó körülmény, a Szalay utcai ingatlanok eladásával kapcsolatban pedig az eddig megismert dokumentumok azt támasztják alá, hogy „bűncselekmény elkövetésének a gyanúja” vetődik fel.
A politikus egy sajtótájékoztatóján azt is elmondta: 1995 januárjában az állam eladta a Szalay utcai ingatlant Gyurcsány cégének, és még az év áprilisban az állam tulajdonában lévő Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. tíz évre visszabérelte azt. Deutsch szerint azonban a visszabérlésről szóló szerződést 1995. április 4-én Gyurcsány Ferenc az Országgyűlési Képviselői Klub egyesületi titkáraként írta alá, csakhogy az egyesület ebben az időpontban jogilag nem létezett, hiszen annak bejegyzésére csak később, 1995. május 15-én került sor. Gyurcsány Ferenc tehát nem létező jogi személy nem létező képviselőjeként járt el, így az aláírt szerződés semmis – mondta a politikus.
A honatya úgy vélte, a miniszterelnök október 12-i parlamenti bizottsági meghallgatásán kiderült, hogy a kormányfő tulajdonában lévő Altus Rt.-nek a Szalay utcai ingatlannal kapcsolatos ügyletei legkevesebb 247,8 millió forinttal gazdagították Gyurcsány Ferencet és cégét az állam rovására. Gyurcsány Ferenc a bizottsági meghallgatáson azt válaszolta: a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) megbízásából is több értékbecslés készült. A társasházzá történő átalakításhoz használt értékbecslést – a MeH megbízásából elvégzett munka során – olyan szakértő készítette, akit az Altus Rt. bízott meg – tette hozzá a kormányfő. Egy ingatlannak az értéke felújítás előtt és után eltérhet egymástól – magyarázta azt a tényt, hogy az első ingatlanbecslés során miért 16,04 millió forintra értékelték az emeleti ingatlanokat, majd a felújítás után miért lett ez az érték 45,3 millió forint. Deutsch Tamás akkor azt közölte: amint „ezerszázalékosan” megbizonyosodnak arról, hogy valóban bűncselekmény történt, akkor megteszik a „szükséges jogi lépéseket”. A politikus kifogásolta azt is, hogy a kormányfő a vizsgálóbizottság előtt azt mondta: a felesége, Dobrev Klára tulajdonában lévő Szemlőhegy utcai lakóingatlan hasznosítási jogát ellenérték nélkül bocsátotta a kettejük által létrehozott Fittelina Kft. rendelkezésére, azonban a szerződésből az derül ki, hogy a miniszterelnök felesége nem veszi fel készpénzben a mellékszolgáltatása értékeként megjelölt 16 millió forintot, hanem ez Dobrev Klára üzletrészének értékét növeli, és így az éves nyereség felosztása során teremt számára kedvező részesedést.
Az Apró–Gyurcsány-érdekkör milliárdjainak titkait vizsgáló parlamenti bizottság október 12-én hallgatta meg a miniszterelnököt, aki – miután Deutsch Tamás kijelentette, hogy a kormányfő egy ingatlanüggyel kapcsolatos kérdésekre adott válasza „bűncselekmények elkövetésének a gyanúját veti fel” – úgy reagált: „Ne késlekedjen, jelentsen fel holnap, kezdjen ellenem rendes, jogszerű eljárást!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.