Újabb tervek a klímaváltozás megfékezésére

Londonban az éghajlatváltozás a fő témája annak a kétnapos tanácskozásnak, amely tegnap kezdődött a Föld lakosságának kétharmadát képviselő G20 energiaügyi és környezetvédelmi minisztereinek részvételével.

György Zsombor
2005. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A találkozón az unió brit elnöksége nevében a brit miniszterelnök a környezet fokozottabb védelmét szolgáló kezdeményezéseket ígért, ám az eddigi hasonló javaslatok kudarca miatt kérdéses, érdemes-e egyáltalán ilyesmiről tanácskozni. Tony Blair korábban Nagy-Britannia uniós elnökségének idejére erősebb környezetvédelmi politikát ígért, ám mindebből nem sok valósult meg.
*
Tony Blair egy minapi cikkében újfent nemzetközi konszenzust sürgetett az éghajlatváltozás okozta károk enyhítése érdekében, csakhogy a globális felmelegedés megállítására született kiotói egyezményt épp London legszorosabb szövetségese, a káros kibocsátás 34 százalékáért felelős Egyesült Államok nem ratifikálta.
A brit kormányfő úgy véli, a kiotói jegyzőkönyvben vagy az EU jelenlegi politikájában megfogalmazott elkötelezettségek elégtelenek, ezért olyan új „zöld ipari forradalmat” kell végrehajtani, amely az új technológiák felhasználásával képes szembenézni az éghajlatváltozás kérdésével. A csúcs résztvevői elsősorban Kínát és Indiát szólították fel lépésekre, noha ahogy más nagyhatalmak, úgy mindeddig London sem tett semmit a veszély megelőzésére. Blair kritikusai ezért máris azt mondták, hogy a kormányfő csak akkor őrizheti meg hitelességét, ha saját hazájában is hozzálát a gázkibocsátás problémájának kezeléséhez.
A tét hatalmas, hiszen szakértők szerint a klímaváltozás következtében víz- és élelmiszerhiány alakulhat ki, ami komoly migrációs hullámot is elindíthat. A kutatók egy része úgy véli, a mediterrán zóna határa északabbra tolódik, Afrikában pedig egyes – ma lakott – térségek időjárása elviselhetetlenné válik.
Kiszámították, hogy ha a káros folyamatokat nem sikerül leállítani, akkor a következő mintegy ötven évben várhatóan két fokot fog emelkedni az átlaghőmérséklet. Ennek hatásai pedig beláthatatlanok, hiszen nemcsak az Antarktisz jege olvad majd gyorsabban, hanem a brazil és kínai erdők is komoly károkat szenvednek. Ráadásul minél szegényebb és elmaradottabb egy ország, a klímaváltozás annál súlyosabban fogja érinteni. Vagyis Afrikán valósággal végigsöpörhet az éhínség, hiszen a hőmérséklet emelkedése révén még kevesebb lesz a csapadék, ami súlyos károkat okozhat például a gabonatermelés számára. A világ legnagyobb független természetvédelmi szervezete, a WWF úgy számol, akár százhúszmillió ember éhezhet kifejezetten az éghajlatváltozás miatt.
Egy másik álláspont: Andrej Illarionov, Vlagyimir Putyin orosz elnök gazdasági tanácsadója – aki nagy felháborodást keltő beszédei révén arról híresült el, hogy Moszkva gazdasági előnyeit mindenféle környezetvédelmi egyezménynél fontosabbnak tartja – nemrégiben úgy fogalmazott, ha valaki nem bírja a meleget, „azt szívesen látjuk Szibériában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.