Műkedvelők, amatőrök voltak, erről váltak híressé. Semmi különleges felszerelés, George Mallory és Andrew (Sandy) Irvine úgy indult 1924-ben a világ legnagyobb hegycsúcsa, a 8850 méter magas Mount Everest irányába, ahogy otthon, Angliában is járt: tweedzakóban és golfnadrágban. A csúcstámadáshoz azért rendesebben felöltöztek, de az alaptáborban készült fényképeken a felfedezők ilyen városi öltözékben pózoltak a kamerának. Nem tudni, hogy feljutottak-e a hegy ormára, mindanynyian életüket vesztették valahol útközben.
Tisztelegve emlékük előtt, a Csomolungma tetejére eddig már hétszer felkapaszkodó Graham Hoyland alpinista korhű felszerelésekkel és ruházattal szeretné megismételni a túrát. Az angol sportember két szálon is kötődik a híres elődökhöz: nagyapjának egyik testvére is részt vett a nyolcvanegy esztendővel ezelőtti kiránduláson, és hat évvel ezelőtt ő fedezte fel George Mallory maradványait a Himalájában. – Meghökkentő és horrorisztikus volt, ahogy megtaláltuk a holttestet – idézte emlékeit a BBC Science in Action című műsorában. – Malloryék mászás előtt a golfnadrágot megfelelőbb, réteges ruházatra cserélték, ezt bizonyítja, hogy a holttesten több vékony ruharéteget találtunk, bár az öltözék rongyokká feslett – tette hozzá. A rétegek selyemből, pamutból és gyapjúból álltak, legfelül pedig gabardin védte az alpinista testét. Mai szemmel ez nem amatőr, sokkal inkább profi öltözék: a selyem véd a szél ellen, ráadásul elcsúszik a gyapjúrétegen, így könnyebb a mozgás. Az sem utolsó szempont, hogy a régi öltözék könnyebb volt, mint a ma használt, high-tech hegymászó ruhák.
A Mallory-féle ruházat alkalmassága jövő tavasszal derülhet ki. Azt viszont már sohasem lehet megtudni, hogy az 1924-es expedíció sikeres volt-e.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!