Egy éve annak, hogy a Magyarok Világszövetsége kezdeményezésére a határon túli magyarok kedvezményes honosításáról kiírt népszavazás az alacsony részvétel miatt – annak ellenére, hogy a résztvevők többsége igent mondott – eredménytelenül zárult. A népszavazás a határon túli magyarok kedvezményes honosítása mellett az egészségügy privatizációját is a választók elé vitte, de ez a szavazás sem hozott érvényes eredményt. A résztvevők ezzel együtt leszavazták a kormány politikáját: az egészségügy privatizációját a megjelentek 65 százaléka ellenezte, míg a kettős állampolgárságot 51 százalékuk adta volna meg határon túli honfitársainknak.
*
A békés nemzetegyesítés mellett folytatott kampányban a Fidesz azt hangsúlyozta, hogy a határon túliak kettős állampolgársága nem okozna többletterhet az anyaországi adófizetők számára.
Az ellenkampányban az MSZP szülőföldprogramot javasolt a kettős állampolgárság helyett, és többek között azzal a kérdéssel fordult a szavazókhoz: „akarja-e, hogy a magyar állam fizesse azok nyugdíját is, akik nem itt szerezték meg erre a jogosultságot?” Gyurcsány Ferenc a referendum előtt kijelentette, hogy az igen győzelme esetén Magyarországon feltámad a nacionalizmus, destabilizáció következhet be, és az ország Jugoszlávia útjára lép. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető úgy érvelt: mindkét kérdés arról szól, hogy a múltat akarjuk-e vagy a jövőt. Miközben az MSZP egy székelyföldi nyomdában készített brosúrával is kampányolt a kérdés elutasítása mellett, Gyurcsány Ferenc azt hangsúlyozta, hogy a választókra bízza, miként szavazzanak. A felelős döntés! című szórólapban a kormányfő úgy vélekedett: „Felelős hazafi nem butít eldöntendő kérdéssé egy olyan nemzeti dilemmát, amire bizony nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni.”
Megemlékezések a fővárosban
17 óra: a Lelkiismeret ’88 Csoport és a Pesthidegkúti Polgári Körök Szövetségének jótékonysági esttel egybekötött megemlékezése a Kossuth téren. Az esemény után a résztvevők gyertyával vonulnak Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Szemlőhegy utcai villájához.
18 óra: December 5. és annak utóhatásai című rendezvény a pesterzsébeti Ady Endre Általános Iskolában Duray Miklósnak, a szlovák parlament képviselőjének, Németh Zsoltnak, a Fidesz országgyűlési képviselőjének és Fröhlich Péternek, az ellenzéki párt kerületi elnökének részvételével.
18 óra: emlékező, útkereső nagygyűlés az MVSZ és más civil szervezetek rendezésében a Kossuth téren. Beszédet mond Böjte Csaba atya és Patrubány Miklós, a szövetség elnöke.
19 óra: A VIII. kerület, Visi Imre utca 6. alatt működő Polgárok Háza In memoriam december 5. című rendezvényén mond beszédet Kövér László, a Fidesz alelnöke és Tőkés László királyhágó-melléki református püspök.
Vezércikk a 7. oldalon