Élénkül a petárdacsempészet

Szilveszter közeledtével rengeteg illegális pirotechnikai eszközt próbálnak meg behozni hazánkba magánszemélyek és szervezett bandák. Ennek egyik oka, hogy ez év végén már tilos lesz nálunk a petárdázás, ezért az ilyen cikkeket árulók is illegális, többnyire külföldi forrásból próbálnak hozzájutni ezekhez a termékekhez. Az irányított csoportok a Távol-Keletről szerzik be az árut, amit nyugaton átcsomagoltatnak, majd megpróbálják értékesíteni az EU-ban.

Csákó Attila
2005. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos nagyobb, illegális petárdafogásról számoltak be az utóbbi napokban a vámosok. Nemcsak a határállomásokon, hanem már a fővárosban is bukkantak törvénytelen forgalmazásra szánt robbanóeszközökre. Az idei legnagyobb fogásuk Budapest XX. kerületében volt, ahol egy családi ház padlója alá rejtett hetvenötezer petárdát találtak. Korábban Hercegszántónál egy szerb-montenegrói férfi járművének átalakított lökhárítóiból, a kárpitok alól, valamint az üzemanyagtartályból csaknem negyvenezer petárda került elő több százezer forint értékben. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig magyarok próbáltak behozni Szlovákiából engedély nélkül tűzijátékokat és más pirotechnikai eszközöket.
Mivel egy november elejei kormányrendelet szerint a múlt hónap végétől már tilos hazánkban petárdát árusítani, birtokolni vagy használni, a szakemberek az illegális kereskedelem további élénkülésére számítanak. A szabályszegők pénzbírsággal sújthatók. Ennek összegét ötvenezerről várhatóan százezer forintra emelik.
Sokan üzleti célból, mások nem eladásra, hanem saját szórakoztatásukra hoznak be vagy próbálnak meg behozni petárdát – mondta el lapunknak Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivője. Hozzátette, ezért mostanában kiemelt figyelmet fordítanak az illegális szállítmányok felderítésére. A szilveszter közeledtével – múlt évi tapasztalataikból okulva – fokozott ellenőrzéseket tartanak a határoknál, az autópályákon, az autóutakon, valamint a belterületi piacokon. Nagy a szerepe ebben a vámkommandónak is, amely kiszűri a piacok környékén a gyanúsnak tartott járműveket. Minden ilyen autó átvizsgálására nincs módjuk a pénzügyőröknek, de nemzetközi szinten elismert kockázatelemzési módszerük miatt idén is sikeres felderítésekre számítanak. A döntően Távol-Keletről származó csempészáru nagy része Nyugat-Európa és Szlovákia felől érkezik Magyarországra. A szervezett csoportok átcsomagolják a petárdákat , majd így próbálják azokat az EU-ban értékesíteni – mondta a szóvivő. A futárok többsége megbízásra dolgozik. Megbízóikat viszont csak nehezen érhetik el a hatóságok. A csempészetet irányítók kiemelkedő haszonra tesznek szert, hiszen az öt–nyolc forintos áron beszerezhető petárdákat akár húszszoros haszonnal adják tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.