Európa élre tör az űrkutatásban

Az ESA tagállamainak űrtevékenységet felügyelő miniszterei az európai űrkutatás jövőjéről tárgyaltak kétnapos berlini találkozójukon. Az idén első alkalommal – megfigyelőként – Magyarországot is meghívták az ülésre.

MN-összeállítás
2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencmilliárd euróval gazdálkodhat az európai űrkutatási ügynökség (ESA) a következő években, ha megkapja tagországainak hozzájárulását a Berlinben hétfőn megkezdődött kétnapos miniszteri konferencián – írta a Space.com, de lapzártáig a döntésről nem érkezett hír. Mivel 2008-tól Magyarország is az ESA tagja lehet, az idén először hazánkat is meghívták – megfigyelőként – a tanácskozásra. Az ülésen részt vett Jambrik Mihály, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium közigazgatási államtitkára, valamint Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója is.
A miniszteri csúcson az ESA egész tevékenységét napirendre tűzték, kivéve a Galileo – műholdas helymeghatározó – programot, amelynek már nincs szüksége további támogatásra. A tanácskozás megtartása azért vált elodázhatatlanná, mert az ESA költségvetése 2010-ig évente csak 2,5 százalékkal nő. Ez azt jelenti, hogy több űrprogramot törölni kéne a következő hónapokban.
Az európai űrkutatási tervek fókuszában a Mars áll, ahová a tervek szerint 2011-ben útnak indul, majd landol is egy űrhajó, amelynek elsősorban az élet nyomai után kellene kutatnia a vörös bolygón. A másik fontos kérdés az, beszálljon-e Európa az orosz Kliper űrrepülőgép fejlesztésébe. Oroszország a Szojuzokat váltaná fel az új eszközzel.
Az ESA reméli, hogy az elkövetkező években a távközlési űreszközök új generációját is munkába állíthatja. Fontos feladat a Föld „egészségi állapotát” megfigyelő műholdak felbocsátása is, elsősorban az októberi indítás után elveszett Cryosatot szeretnék pótolni, mert ez a műhold értékes adatokat szolgáltathatott volna a sarki jégtakaró rohamos olvadása és a globális felmelegedés közötti összefüggés bizonyításához. A GMES (globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelési) projekt megvalósítása az űrkutatási ügynökség szerint hasonlóan fontos feladat. Az ismertetett javaslat szerint emellett már hozzá kell fogni a Holdra és a Marsra embert szállító űrhajók létrehozását célzó programok összeállításához is. (Az elképzelés az, hogy a Marsra 2020 körül lépne az első európai.) A tanácskozás témája volt az is, hogy az európai űreszközök felbocsátásához milyen mértékben támaszkodjon az ESA a francia Ariane–5 és a fejlesztés alatt álló olasz Vega rakétákra.
Az ügynökség internetes oldalán olvasható tájékoztatás szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy a megkezdett programokat folytatni kell, s a jövőbeni tervek mostani megalapozására is szükség van. Általános vélemény szerint Európának vezető szerepet kell játszania az új felfedezéseket célzó kutatásokban, s hangsúlyt kapott a partneri együttműködés fontossága is a társszervezetekkel. A prioritások azonban lapzártáig még nem voltak ismeretesek.
A találkozó első napjának történéseiről Franco Boncia, az ESA szóvivője szűkszavúan annyit mondott: a Kliperrel összefüggő elképzelések csak nagyon kis támogatást kaptak. Az elhangzott ellenvélemények megfogalmazói hangsúlyozták: Európának nem lenne ellenőrzési lehetősége a program fölött, annak csak egy részében működhetne közre. Megfigyelők szerint azonban minden bizonnyal számíthatnak a tagországok (tizenhét európai ország és Kanada) egyöntetű támogatására az új Cryosat létrehozására irányuló tervek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.