Európai űrtervek: irány a Mars

Egy kis lépés Európának, amely nagy lépést jelenthet az emberiség számára: az Európai Űrhivatal (ESA) ma 8,8 milliárd euró hozzájárulást kér ambiciózus programjának megvalósítására a szervezet tagállamaitól. A végső cél, hogy Európa embert küldjön a Marsra.

Hírösszefoglaló
2005. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai űrkutatás jövőjét vitatják meg Berlinben a ma kezdődő találkozójukon az ESA tagországainak képviselői. A tizenhét európai államtól és Kanadától az ESA 3,1 milliárd euró hozzájárulásra számít a 2010-ig szóló tervei valóra váltásához és további 5,7 milliárd eurót kérnek a következő évtized vállalkozásainak megalapozásához. Az új javaslatok között szerepel az élet nyomai után kutató szonda eljuttatása a Marsra 2011-ig. Az ESA szerint el kell kezdeni a Holdra és a Marsra majdan embert szállító űrhajók megépítését célzó programok kidolgozását is.
*
A harmadik fontos feladat a Föld állapotát megfigyelő műholdak egész sorának felbocsátása, elsősorban azonban szeretnék újjáépíteni az októberben elveszett Cryosatot, amely bizonyíthatta volna a sarki jégtakaró vékonyodása és a globális felmelegedés közötti öszszefüggést. Negyedikként a GMES- (globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelési) projekt megvalósulásának fontosságát hangsúlyozza majd a hivatal. Szó lesz arról is, hogy Európa szívesen csatlakozna az orosz Szojuz űrhajókat felváltó Clipperek kifejlesztésére irányuló erőfeszítésekhez. Emellett megvitatásra vár, hogy az ESA a francia gyártású Ariane–5 és a jelenleg fejlesztés alatt álló olasz Vega rakétákat is igénybe venné űreszközeinek a kozmoszba juttatásához.
Jóllehet az ESA-nak jelenleg nem tagja Magyarország, várhatóan 2008-tól hazánk is csatlakozik az európai űrhivatalhoz.
Mivel az űripar piaci lehetőségei az utóbbi években erőteljesen csökkentek, a kutatás költségei viszont tetemesen nőnek, megfigyelők szerint éles viták kísérik majd a tanácskozást, és aligha valószínű, hogy valamennyi javaslat megkapja a kért támogatást. A klímaváltozás tanulmányozásának fontossága miatt biztosra veszik, hogy az új Cryosat műhold létrehozásához a miniszterek megszavazzák a szükséges összegeket, a GMES azonban a jelek szerint nem számíthat egyöntetű támogatásra. Kemény vitát válthat ki a német, a francia és az olasz űripari szakemberek körében egyre népszerűbb elképzelés is, hogy az európai műholdakat csak európai eszközökkel lehessen az űrbe juttatni.
Az emberes Marsra szállást a hivatal 2020 körüli időpontra tervezi.
Marcello Coradini, aki az ESA-ban a Naprendszert kutató missziók összehangolásának felelőse, az AFP-nek kiemelte: Európa kulcsszerepet játszik a Naprendszer megismerésében. Szondái keringenek a Hold, a Mars, a Szaturnusz körül, két kutatóberendezése útban van a Vénusz, valamint egy üstökös felé, és egy szondája leszállt a gyűrűs bolygó holdjára, a Titánra is. A vörös bolygó körül keringő Mars Express bebizonyította, hogy a planéta északi pólusán vízjég van, és hogy a Marsot évmilliókon át nagy tömegű víz borította. A szakember hangsúlyozta: az ESA alig húsz év alatt érte el eredményeit, pedig anyagi eszközei az egytizedét teszik ki a NASA-énak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.