Felosztaná Koszovót a cseh kormányfő

Etnikai vonalak mentén osztaná fel Koszovót a cseh miniszterelnök, aki azt az elvet is védelmébe vette, hogy a nemzeti kisebbségeknek megvan a lehetőségük az elszakadásra. Eközben Václav Klaus államfő veszélyes precedensnek nevezte a háború után Ausztriába kitelepített horvátországi németek kárpótlásáról szóló zágrábi egyezményt.

Somogyi Mátyás
2005. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár nem csak egyes ellentmondásos belpolitikai nyilatkozataival, de külpolitikai vonatkozású megnyilatkozásaival is magára vonja a figyelmet Jirí Paroubek cseh kormányfő. A szocialista politikus feltűnést keltő recepttel rukkolt elő a napokban a koszovói rendezést illetően. Balkáni útja után kijelentette: a megoldást Koszovó területének etnikai vonalak mentén történő felosztása jelenthetné. Az északi rész Szerbiához jutna, a déli részek pedig független státust kapnának. Még hozzátette, nem tudja elképzelni, hogy az egy vagy két-három év múlva megalakuló koszovói kormány képes lenne biztosítani a kisebbségek, tehát a koszovói szerbek jogait, s hogy a koszovói szerbek bizalommal viseltetnének ilyen kormány iránt. Paroubek védelmébe veszi az elvet, miszerint az etnikai kisebbségeknek megvan a lehetőségük az elszakadásra. A cseh külügyminisztériumból származó lapértesülések szerint Paroubek a Koszovóval kapcsolatos elképzeléseit nemcsak nyilatkozataiban, hanem a hivatalos cseh politika álláspontjaként is szeretné érvényesíteni.
Közben Václav Klaus cseh államfő nemtetszésének adott hangot a horvátok minapi döntése miatt, mely szerint befejeződtek a háború után Ausztriába kitelepített horvátországi németek kárpótlásával kapcsolatos tárgyalások. Klaus december 1-jén támogatásáról biztosította Stepan Mesic horvát elnököt, aki ellenzi a horvát–osztrák kárpótlási egyezmény nyélbe ütését. A két államfő egybehangzóan veszélyes precedensnek nevezte az egyezmény esetleges megkötését. Az APA osztrák hírügynökség szerint az egyezmény még a Jugoszláv Nemzeti Felszabadítási Bizottság rendelkezése alapján 1944–1945-ben elkobzott vagyont kárpótolná némileg az osztrák állampolgárságú eredeti tulajdonosoknak, illetve azok örököseinek, feltéve, hogy az osztrák állam még nem kárpótolta őket. Becslések szerint a kártérítés tízezer személyre vonatkozna. Norbert Kappeler, az Osztrák Néppárt szóvivője az egyezmény kapcsán a zágrábi példa követésére szólította fel Csehországot és Szlovéniát. A vitában Olaszország is megszólalt, követelvén, hogy Zágráb az érintett olasz állampolgárokat is kárpótolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.