Először vett részt hazánk megfigyelőként az Európai Űrügynökség e héten zajlott miniszteri szintű tanácskozásán Berlinben. Magyarországot Jambrik Mihály, az informatikai tárca államtitkára és Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója képviselte. Küldöttségünk nevében Jambrik Mihály röviden felszólalt a tanácskozáson. Beszédében értékelte hazánk meghívását az eseményre, és a Magyarország és az ESA közötti kapcsolatok fontosságáról szólva beszámolt arról, hogy itthon megkezdődött a felkészülésünk az ügynökség teljes jogú tagságának elnyerésére, ami 2008-ban esedékes.
Both Előd lapunknak elmondta: berlini jelenlétünkkel országunk kifejezte, hogy a magyaroknak fontos a részvétel az európai űrtevékenységben. Európai uniós csatlakozásunk időpontja ugyanis épp egybeesett azzal, hogy Brüsszel egyre nagyobb hangsúlyt kezdett fektetni a saját űrprogramjára, amit leginkább a polgárok, a műholdas helymeghatározás és a környezetvédelem érdekében dolgozott ki.
A fejlesztéseket az unió a magyarok pénzéből is finanszírozza, ezért kell mihamarabb felvétetnünk az ESA-ba, és így majd nemcsak felhasználóként, hanem iparunk által fejlesztőként is élvezhetjük az ebből fakadó előnyöket – fejtette ki az igazgató. Both Előd azzal érzékeltette mindezt, hogy kívülállóként az ESA kiemelt programjaiban, így az ember nélküli Mars-expedícióban sem vehetünk részt. Elmondta azt is, hogy hazánk a nemzetközi űrtevékenységben nem ápol egyoldalú kapcsolatokat, mert nyitottak vagyunk Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok vagy India irányába, de utóbbi esetében is az okozza a legnagyobb akadályokat, ami nehezíti együttműködésünket Kínával vagy Japánnal, nevezetesen a szűkös költségvetés és a nagy távolság. Ezért a fontossági sorrendet és azt figyelembe véve, hogy mire elég az űrkutatásra fordított pénzünk, természetes, hogy hazánk az ESA, és nem India vagy a NASA felé törekszik – fűzte hozzá Both Előd.

Orbán Viktor: Ukrajna pénzt és fegyvert, az európai adófizetők pedig a számlát kapnak Brüsszeltől