Fordult a kocka

Mérsékelt emelkedéssel kezdte az év utolsó hónapját a Budapesti Értéktőzsde indexe: a BUX 0,39 százalékkal erősödött. A kereskedés utolsó fél órájában dőlt el, hogy a BUX nem a negatív tartományban landolt, pedig erre minden lehetőség adott volt. A vezető részvények az OTP kivételével drágultak. Napközben gyengült a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, de a BÉT zárására némileg korrigált, és csupán 0,80 forintos erősödést produkált az uniós fizetőeszköz.

Munkatársunktól
2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozíciókat zártak a befektetők: ennek volt köszönhető, hogy a BUX pozitív előjellel zárt – nyilatkozták a kereskedők. A brókerek elmondták, hogy igen erős eladói nyomás nehezedett napközben a piacra, az EKB kamatemelése és a Mol még állami tulajdonban lévő részének eladása a befektetőket megmozgatta. Az amúgy is profitrealizálásra beállított piacon a napi gyengülésre spekulálók (shortolók) tömegesen jelentek meg, de a kereskedés végén zárniuk kellett ügyleteiket, ami árfolyamdrágulást idézett elő. Annyira nagy volt a napközbeni gyengülés lendülete, hogy a befektetők a nap végén visszarántották a vezető részvények árfolyamát a pozitív tartományba.
Nyitáskor az index közel 130 ponttal állt előző szintje alatt. A reggeli beesést további gyengülés követte, ennek eredményeként a BUX 20 893 ponton érte el mélypontját. A nap vége előtt a korábban eladói pozíciót felvevők vásárlóként jelentek meg a tőzsdén, és 21 256 pontra tornázták fel a BUX-ot. A 82,36 pontos emelkedés fő kiváltója a Mol volt, a cégre 12 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket.
Igen magas, 28 milliárd forintot meghaladó forgalmat bonyolított le a piac, így érthető módon a vezető részvények táborából kerültek ki a legnagyobb érdeklődést felmutató papírok. A napközben 550 forintos gyengülést is megélő olajipari részvények végül 50 forintos drágulással zártak. Hasonlóan erős korrekciót hajtott végre az OTP, de a banki részvények változatlan áron zártak. Erősödött viszont a Magyar Telekom és a Richter. A kisforgalmú részvények közül egyedül az FHB árfolyama tudott komolyabban szembehaladni a napközbeni trenddel, a jelzálogbank részvényei 4,2 százalékkal drágultak.
Szakértők a tegnapi kereskedés után megjegyezték, hogy a következő napokban jelentősebb gyengülésre lehet számítani. A jóslatokat arra alapozták a specialisták, hogy igen magas forgalom alakult ki napközben is, amikor a vezető részvények gyengültek. A szakemberek úgy nyilatkoztak, hogy a szokásos, 20 000 és a 21 500 pont közötti lebegés tovább tart. Várhatóan 20 ezer pont közelébe csúszik vissza az index, majd onnan akár újból 21 ezer pont fölé emelkedhet. A javulásokat profitrealizálások követik, ezek okozzák a gyengülést.
A bankközi devizapiacon, a napközbeni közel 2 forintos gyengülést követően mérséklődött a forint árfolyamának visszaesése, így a BÉT zárásakor már 0,80 forinttal volt drágább az euró a szerdai árfolyamánál.

Richter-megállapodás. A Richter Gedeon Rt. hosszú távra szóló licencmegállapodást írt alá tegnap a KV Pharmaceutical Company céggel több nőgyógyászati termék forgalmazására. A Richter és a KV között már van érvényben egy hasonló licencmegállapodás – írta az MTI–Eco.
A mostani megállapodás egy bakteriális eredetű nőgyógyászati gyulladások kezelésére használt készítményre szól. A termék az Egyesült Államokban 2005 januárjában került piacra, és azóta 18 százalékos piacrészesedést ért el a hasonló hüvelykrémek piacán. A több mint 3 milliárd dolláros tőzsdei értékkel rendelkező Richter Gedeon Rt. 2004. évi árbevétele 599 millió dollár (121 milliárd forint) volt, árbevételének kétharmada exporttevékenységből származott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.