Forgatókönyvek

2005. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénk visszhangot váltott ki a varsói bejelentés az orosz sajtóban is. A moszkvai lapok – ismertetve a dokumentumok titkosításának feloldásáról szóló híreket – Radoslaw Sikorski védelmi miniszter szavait idézik: „Lengyelországot halálos veszedelembe sodorta a kényszerű hidegháborús szövetség.” Az Izvesztyija megjegyzi, hogy Varsó a jelek szerint nem sokat tanult a történtekből, mert ellenkező előjelű, az amerikai rakétavédelmi rendszer számára történő felajánlkozásával szintén az ország biztonságát kockáztatja.
A védelmi miniszter sajtótájékoztatóján ismertetett 1979-es, nukleáris csapást modellező gyakorlat terveivel kapcsolatban orosz szakértők megjegyzik, hogy mindez az akkori globális szembenállás realitásait jelzi. Amint az orosz védelmi minisztérium mellett működő, a nukleáris fegyverzetek fejlesztésének és felhasználásának problematikájával foglalkozó intézet egykori igazgatója, Vlagyimir Dvorkin fogalmaz, a civil szemmel megdöbbentő forgatókönyvek mindennaposak a katonai gyakorlatban. A hadvezetések ugyanis a tervezésben mindig a legrosszabb eshetőségből indulnak ki, és igyekeznek maximálisan kihasználni a rendelkezésükre álló lehetőségeket. A szakértő friss példaként megemlíti, hogy az amerikaiak a nemzetközi konvenciókat felrúgva Irakban fehér foszfort, Jugoszláviában pedig gyengített uránt is bevetettek. Ezt a negatív gondolkodást tükrözi a Sikorski által nem kevés propagandisztikus éllel bemutatott gyakorlat terve is. Ilyen forgatókönyvekben nemcsak Moszkvában gondolkoztak, hanem Washingtonban, Londonban és Párizsban is. Hasonló terveket már a katonai főiskolások is készítettek tanulmányaik során. Dvorkin megjegyzi, hogy ilyenek ma is léteznek, amikor Oroszország és az Egyesült Államok már nem ellenségek, hanem partnerek. Példaként felhozza, hogy a Pentagon napokban tartott egyik hadvezetési gyakorlata egy Oroszországra mért atomcsapást modellezett, miközben Moszkva egy minden rakétapajzson áthatoló rakétát tesztelt.
Az orosz lapok felteszik azt a kérdést is, hogy miért készül Varsó helyet adni az amerikai rakétavédelmi rendszer bázisainak, ha oly szörnyűnek tartja egy atomháború következményeit, mint azt Sikorski lefestette. A Gazeta Wyborcza és a Guardian is hírt adott róla, hogy előrehaladott tárgyalások folynak Washingtonnal elfogórakéták telepítéséről. A szakértők megjegyzik, Amerika a potenciális veszélyforrások közelébe helyezi ki rendszerét, a kilövés után, még felszálló ágban ugyanis nagyobb az esély a rakéták semlegesítésére. A Fehér Ház retorikájában lehetséges ellenfélként Iránt, Észak-Koreát jelöli meg, a Lengyelországgal és más térségbeli országokkal, köztük Magyarországgal folytatott ilyen jellegű tárgyalások ugyanakkor azt mutatják, hogy Washington Oroszországra is figyel. A moszkvai lapok felhívják a figyelmet, hogy a lengyelországi rakétabázisok megvalósítás közelébe érő terve logikus ellenlépésekre készteti Oroszországot, ami nemcsak a Topol–M-mel kapcsolatos fejlesztéseket jelenti, hanem az Iszkander–M operatív-taktikai komplexumok kalinyingrádi, esetleg belorussziai telepítését is. Az Izvesztyija nem minden él nélkül veti fel, hogy a dolgok alakulásának jelenlegi menetét látva Varsó húsz év múlva újabb titkos dokumentumokat szabadíthat fel, csak akkor már a NATO agresszív terveiről számolhat be egy jövendő védelmi miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.