Idén is hamis szürkemarha-húst forgalmazott a Cora. A forgatókönyv a tavalyihoz hasonló: holstein-fríz és magyar tarka jószágok húsát értékesítik szürkemarha-termékek egyedi címkéjével. A szürke marha húsának felcímkézését a hatályos jogszabályok írják elő. A címkéken fel kell tüntetni az állatok egyedi azonosítására alkalmas, úgynevezett ENAR-számot és a származási helyet, amelyek segítségével könnyű azonosítani a terméket. A tenyésztőszövetség eljárást kezdeményezett az ügyben, amelynek során – a tavalyihoz hasonlóan – az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet megállapította, hogy a Cora nem szürke marhák ENAR-számait tüntette fel a szóban forgó húsrészeken, sőt a vágás helyeként meghatározott üzemekben sem vágtak szürke marhát az utóbbi időben – tájékoztatta lapunkat Székelyhidi Tamás, a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesületének illetékese.
*
Több éve küzdünk azért, hogy a valódi szürkemarha-termékeket bevezessük a piacra, sikereink is vannak. De elszaporodtak a hamisítások, amelyek nagyon komoly károkat okoznak a tenyésztőknek, ráadásul ebben az időszakban a legmagasabb az amúgy alacsony hazai marhahús-fogyasztás – mondta Székelyhidi Tamás. A szakember szerint a Cora menedzsmentje valószínűleg idén is azzal a módszerrel védekezik majd, hogy áthárítja a címkézést végző személyekre a hibát azzal, hogy ők felejtették el az egyedi azonosítókat a terméknek megfelelően módosítani. A hazai ellenőrzést és szabályozást minősíti, hogy a Cora annak ellenére árul hamis terméket az idén is, hogy ezért tavaly az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) már megbírságolta az áruházat.
– Mivel az üzletlánc nem tartja be a jogszabályokban előírt – minőségbiztosításra és nyomonkövethetőségre vonatkozó – szabályokat, megtettük feljelentésünket a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi alosztályán és az ÁNTSZ-nél. Ez utóbbi hatóság teljes körű vizsgálatot kezdeményezett, a fogyasztóvédelem és a versenyhivatal számára azonban nem bizonyultak elegendőnek benyújtott dokumentumaink – közölte a szakember. A tisztiorvosi szolgálat Székelyhidi Tamás elmondása szerint lefoglalta a roszszul címkézett termékeket, így azok már nincsenek forgalomban, ám a vizsgálat még tart, ezért az ügy nem zárult le. Székelyhidi Tamás hozzáfűzte: az eset kapcsán felmerül a beszerzési ár alatti értékesítés kérdése is, valamint a földrajzi eredetvédelemmel védett termékek forgalmazására vonatkozó előírások megsértése. A szakembertől megtudtuk, az ellen a szakmai szervezetnek továbbra sincs semmi kifogása, ha a Cora szürke marhát árusítana, de valódi húst kínáljon a vásárlóknak, és tegye mindezt megfelelő áron.

Motoros angyalok segítenek egy beteg kisgyermek családján