Előterjesztette Nagy-Britannia, az unió soros elnöke tegnap késő este az Európai Unió 2007–2013 közötti költségvetésére vonatkozó legújabb, alighanem utolsó javaslatát, amely szerint a költségvetés az eredeti brit indítványhoz képest 13,2 milliárd euróval növekedne, 862,5 milliárdra. A pótlólagos források egy részének biztosítása érdekében Nagy-Britannia vállalná, hogy a nekik járó visszatérítésből már nem 8, hanem 10,5 milliárd eurót adnának fel hét év alatt. Jacques Chirac francia elnök ugyanakkor – Angela Merkel német kancellárral együtt – azért kardoskodik, hogy a remélhető megállapodásban szögezzék le: a brit visszatérítés jelenlegi rendszerét 2013-tól kezdve teljesen szüntessék meg, vagy legalábbis kiszámítási módját vizsgálják felül gyökeresen. Chirac esti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a csúcsértekezlet lassanként a megoldás felé halad.
*
Tegnap nap közben kétoldalú egyeztetéseken próbálta meggyőzni javaslatairól az Európai Unió brit elnökségét Gyurcsány Ferenc. A magyar kormányfő a London által tegnap délután három órakor beterjesztett javaslat megismerése után is úgy fogalmazott, hogy az nem elfogadható Magyarország számára. Gyurcsány tudatta, hogy a szerda esti munkavacsorán Magyarország volt az egyetlen, amely határozottan kifejezte elutasító véleményét, amelyet tegnap reggel a kétoldalú megbeszélésen is megosztott a brit féllel.
Idehaza Orbán Viktor a közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában támogatásáról biztosította Gyurcsány Ferenc kormányfőt, mert szerinte az ország közös érdeke, hogy minél jobb eredmény szülessen. Ha Gyurcsány Ferenc úgy érzi, szükség van arra, hogy nemzeti konszenzust érezzen a háta mögött, mi állunk rendelkezésére. Ez nem pártügy, nem pártpresztízs, ez az ország közös érdeke, nincs ellenzék, nincs kormánypárt – idézte fel a Fidesz elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában a kormányfővel csütörtökön folytatott telefonbeszélgetését. Orbán Viktor tájékoztatást adott arról is, hogy Gyurcsány Ferenc megkérdezte tőle: vétózzon-e, s erre azt válaszolta, hogy „azt csak az asztal mellett lehet eldönteni”. A Fidesz elnöke azt is közölte, hogy jónak tartaná, ha Gyurcsány Ferenc a vétó előtt vele konzultálna. Hozzátette: „egész nap elérhető vagyok telefonon, ez egy nagyon komoly nemzeti ügy, ha úgy látja, hogy szüksége van a véleményemre, állok rendelkezésére” – idézte a műsorban elhangzottakat az MTI. Orbán Viktor szerint Magyarország mindenképpen jobban jár, ha később születik meg az EU-költségvetés, ám ez nem ok a vétóra.
Gyurcsány Ferenc Brüsszelben tegnap úgy vélte, a második brit büdzsé nem követi a szolidaritás értékeit, nem igazodik a változásokhoz. „Több forrás kell, hozzá kell nyúlni az 1,03-as nemzeti befizetések és a brit visszatérítés összegéhez is” – fejtette ki, hozzátéve, hogy nem elfogadhatók a belső arányok, s a Magyarországnak beígért 140 milliós többlet sem elég. „Olyan szabályok kellenek, amelyek révén könnyebben hozzáférhetünk a forrásokhoz” – mondta Gyurcsány Ferenc, aki az előző luxemburgi elnökség által javasolt számok felé való elmozdulást javasolta. Az 1,06-os hozzájárulás azonban már csak elvi okokból sem lehetett elfogadható a britek számára, így a nap során 1,04-1,05-ös megállapodás körvonalazódott. A magyar igények összege több száz millió euróra volt tehető.
A brit javaslatokat szintén elutasító Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök este némi közeledésről számolt be.
Megfigyelők emlékeztetnek: hasonló csaták az előző hétéves büdzsé berlini elfogadásakor is zajlottak, akkor José Maria Aznar blokkolta hajnalig a megállapodást.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!