S mi lesz Ratko Mladiccsal és Radovan Karadzsiccsal? Ez az első kérdés, ami Belgrádban elhangzott miután Carla del Ponte – talán nem egészen véletlenül – éppen a szerb fővárosban jelentette be a hírt a horvát tábornok lefogásáról. A főügyész nem mulasztotta el Belgrád szemére vetni a tartozást, s kijelentette: elvárja, hogy a másik két szökevényt, Radovan Karadzsics volt boszniai szerb vezetőt és Ratko Mladics tábornokot, a boszniai szerb haderő parancsnokát is hamarosan kiszolgáltassák.
Belgrád ebben a pillanatban nem tudja, örüljön-e a hírnek, hogy a szerb civilek elleni bűncselekményekkel vádolt horvát Hágába jutott. Ezzel ugyanis még nehezebb helyzetbe került, hiszen éppen a napokban jelentette be, hogy december 15-ig nem tudja előkeríteni a két delikvenst. Ez pedig azzal jár, hogy Carla del Ponte jelentése a Biztonsági Tanácsnak Szerbia együttműködéséről Hágával minden lesz, csak kedvező nem, ami nem marad következmények nélkül az országra nézve. Igaz, Del Ponte kijelentette, hogy jelentésében nem fogja sugallni, mit tegyenek a politikusok. Valóban botrányos, hogy Mladics és Karadzsics szabadon van, nyilatkozta. De szólt a két albán nemzetiségű vádlott felmentéséről is. Nem kommentálom a bíróság döntését, de meglepődtem rajta, fogalmazott a főügyész, s nem zárta ki a fellebbezést.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy hisz-e a szerb hatóságoknak, hogy nem tudják hol van Mladics, Del Ponte asszony kitérő választ adott. Horvátországban egyébként igen eltérő reagálásokat váltott ki Gotovina lefogásának híre. Sokan nemzeti hőst tisztelnek a Nemzetközi Törvényszék előtt megvádolt tábornokban, s erősen tiltakoznak az ellen, hogy Mladicshoz hasonlítsák.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban