Kitálal-e Melnicsenko Berezovszkijról?

2005. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a kilenc kelet-európai ország – Észtország, Grúzia, Lettország, Litvánia, Macedónia, Moldova, Románia, Szlovénia, és Ukrajna – állandó regionális demokráciafórum létrehozásáról fogadott el közös nyilatkozatot Kijevben, az ukrán közvélemény egyre kevésbé hisz a változások gyorsaságában, s még inkább mindenhatóságában.
Viktor Juscsenko elnök arról beszélt, hogy országa milyen hatalmas átalakuláson ment át a demokratikus választások következtében, szavainak hitelét némiképp rontotta, hogy az ukrán sajtó ezekben a napokban éppen arról értekezett, miképp járult hozzá a „narancsos” forradalom sikeréhez a sötét játszmákat folytató, londoni emigrációban élő orosz oligarcha, Borisz Berezovszkij. Juscsenko csapata számára meglehetősen kellemetlen, s az egy évvel ezelőtt történtek tisztaságára is újabb árnyat vet, hogy az üzletember átadta azokat az iratokat a Verhovna Rada vizsgálóbizottságának, amelyek bizonyítják hatékony közreműködését a változások pénzelésében. A Juscsenko közeli munkatársa, David Zsvanyija kézjegyével ellátott dokumentumok alapján a most részletes elszámolást követelő Berezovszkij 31 millió dollárral támogatta a „demokrácia erősödését” Ukrajnában.
Berezovszkij kijevi tevékenységével kapcsolatban az előzetes hírek alapján újabb információk várhatók ma is, amikor az ukrán főügyészség kihallgatja az Egyesült Államokból hazatért Nyikolaj Melnicsenkót. Az ukrán titkosszolgálat őrnagyának nevét éppen öt éve ismerte meg a világ, amikor közölte, kezében vannak azok a felvételek, amelyek bizonyítják, hogy az akkori elnök, Leonyid Kucsma adott utasítást Georgij Gongadze eltávolítására. Melnicsenko kazettáiról azóta beszélnek, a felvételeket azonban nem hallotta senki, illetve állítólag egyedül a CIA. Az egyre homályosabb történetet most maga az állítólagos felvételeket készítő Melnicsenko teheti tisztába. Egyelőre csak annyit bocsátott előre, hogy az újságíró meggyilkolásához nemcsak Kucsmának van köze, hanem mások, így Volodimir Litvin házelnök „keze is véres”. Juscsenko környezetének érintettségével kapcsolatban az exőrnagy megkerülte a kérdést. A parlament szervezett bűnözéssel foglalkozó bizottságának elnöke ugyanakkor Melnicsenko Borisz Berezovszkijnak az ukrán politikára gyakorolt hatásáról is részletekkel szolgálhat majd.
Az elmúlt öt év tapasztalata alapján a láthatóan egyszerre több játszmát is játszó őrnagytól azonban túl sokat nem vár a közvélemény. Ismételt felbukkanása legfeljebb abban erősíthet meg mindenkit, hogy teljes fordulatszámra kapcsolt a még minden bizonnyal sok meglepetéssel szolgáló választási kampány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.