Február 15-ig végre kell hajtani a mezőgazdasági szakigazgatási intézmények átalakítását, erről a döntést még az idén meg kell hozni – jelentette ki tegnap Gráf József. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetője a parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén számolt be erről, hangsúlyozva, hogy még nem alakították ki a végső változatot, ezért az ésszerűsítésről csak mint folyamatban lévő ügyről beszélhet.
– Az átalakítás, ami döntően létszámleépítést és a feladatok összevonását jelenti, nem érinti sem a falugazdász-hálózatot, sem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) munkatársait. Ám annyiban mégis, hogy a megyei földművelésügyi hivatalok alá tartozó falugazdászokat ideiglenesen az MVH fennhatósága alá kell rendelni, annak ellenére, hogy ezt a jelenlegi rendelkezések nem teszik lehetővé, így csak ideiglenes lépésről van szó. Azért kell mégis megtenni, mert az EU megállapításai szerint kevés az MVH alkalmazotti létszáma – mondta Gráf József. Hozzátette: jövőre 16 százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak az agrártárcához tartozó intézmények és a központi igazgatás, mint az idén, mivel azonban a racionalizáció nem érinti sem az MVH-t, sem a falugazdászokat, más területeken nagyobb megszorítások szükségesek. A létszámleépítés összességében 966 embert érint, így két év alatt több mint kétezer embert küldenek el az agrártárcától és háttérintézményeiből. A 966 fős létszámcsökkentés egyszeri 3,4 milliárd forintos többletkiadást jelent, amit a központi költségvetésből fedeznek.
Miután az intézményi átszervezés ingatlanértékesítéssel is együtt jár, Lengyel Zoltán a Fidesz nevében azt kérdezte, hogy ha jelenleg feltételes módban beszélnek a jövő évi átalakításokról, akkor miért szerepel kijelentő módban a 2006-os agrárköltségvetésben 1,85 milliárd forint a tárca kezelésében lévő intézmények fenntartására, hiszen lehet, hogy ezek az intézmények nem maradnak a minisztériumnál. A képviselő azt is megkérdezte, hogy az ingatlanok eladásából mennyi köztartozást fizetnek ki. Válaszában Gráf József elmondta, a szokásos 80-20 százalékos megosztás helyett 50-50 százalékos megosztást javasolt a kormánynak. A mezőgazdasági bizottság a miniszter beszámolóját tudomásul vette.

Nézzen képeket az érettségiző diákokról!