Literátori eljárás

2005. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van egy titkosszolgálatokat felügyelő államtitkárunk, aki irigylésre méltóan sokszínű munkát végez a kabinetben. Időnként megfenyegeti azokat a köztisztviselőket, akik a kormányzatra nézve kínos információkat szivárogtatnak ki az ellenzéki sajtónak, vagy hazugságvizsgálóval ellenőrzi a nemzetbiztonsági tiszteket egy zaftos kémbotrány után. Működését bizonyára jó szemmel nézi főnöke, hiszen nem bukik bele abba sem a pártállami rendszerben kipróbált kormányzati apparátcsik, ha éppen az derül ki róla, hogy egy csalással, sikkasztással gyanúsított egyénnel folytatott háttértárgyalást egy ügyvédi irodában.
Ezek után nyilvánvaló, hogy a haja szála sem görbül majd amiatt, hogy szerdán kiderült: Tóth nemzetbiztonsági irodája magánlapok tudósítóit használta fel műveleti feladatokra. Történt ugyanis, hogy november 12-én a Magyar Nemzet ismertette az olasz Il Manifesto című lapban megjelent, Cherif Bassiounival készített interjút. A neves professzor egykoron az ENSZ szakértőjeként, a CIA afganisztáni működéséről készített figyelemre méltó jelentést. Az olasz lap közlése most úgy szólt: a CIA fogolytábort tart fenn kelet-európai országokban, köztük Magyarországon is.
A Külügyminisztérium szóvivője útján cikkünk megjelenését követően közölte: tájékozódnak az olasz lapnál, és a hazánk által az ENSZ-be kiküldött diplomaták segítségével a külügyi tárca felveszi a kapcsolatot Bassiouni professzorral, hogy tudassák vele, Magyarországon nincs ilyen jellegű tábor.
A diplomaták tehát megkapták a külügytől a feladatot és elkezdték lázasan keresni a sokat tudó professzort. Ám a Népszabadság és a távirati iroda tudósítója fürgébbnek bizonyult, mint a diplomaták: előbb megtalálta Bassiounit, aki annak rendje s módja szerint cáfolt is, mondván, soha nem állította, hogy Magyarországon CIA-börtön lett volna. Az ügy kapcsán a professzor sajnálatos félreértésről beszélt.
Az Il Manifesto – félreértés ide vagy oda – továbbra is állítja: nincs okuk kételkedni az interjút készítő újságírójuk szakmai hitelességében. A helyreigazításnak egyelőre se híre, se hamva.
Tóth András a Magyar Nemzetben megjelent utánközlést nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette, mondván, hogy „az ilyen hírek akár megalapozottak (sic!), akár nem, terrorista körök számára kiindulási pontot jelenthetnek”. Ilyen előzmények után derült ki, hogy a Nemzetbiztonsági Iroda újságírókat kért fel arra, vegyék fel a kapcsolatot Bassiouni professzorral. A kapcsolatfelvétel – mint ismert – sikerült, és a professzor cáfolt.
Az „akció” eredményességét nagyban segítette, hogy mint azt Tóth lapunknak elárulta, „olyan nyilvános adatokat tudtak adni a professzor elérhetőségéről, amelyek megkönnyítették az Amerikában lévő magyar újságírók kapcsolatfelvételét”. Kiderült az is, nem az újságírók keresték a Nemzetbiztonsági Irodával a kapcsolatot, hanem ez egy „literációs eljárás volt”. Mert hogy „vannak személyes kapcsolatok”, amelyek alapján érdeklődtek.
Vagyis szerinte normális, hogy a sajtó egyik részével „literális eljárás” keretében gyümölcsöző kapcsolatokat ápolnak, a másik részét meg nemzetbiztonsági kockázatnak tekintik. Egy demokráciában nem túl szerencsés, ha a nemzetbiztonságiak újságírók aktív közreműködésére hagyatkoznak munkájuk során. Ez azonban elsősorban nem rájuk, hanem a sajtó képviselőire és fennen hirdetett függetlenségére vet rossz fényt. Az ugyanis nehezen elképzelhető, hogy a magyar hírszerzés egy ilyen, kicsinyesnek tűnő eljárás során leplezze le saját, fedett ügynökeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.