Londoni aknamunka

Lóránt Károly
2005. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Albion ünnepelheti csavaros észjárású kormányfőjét, a véget érő brit elnökség két komoly sikert mondhat magáénak: a török csatlakozási tárgyalások megkezdését, ami hosszú távon kérdőjelezi meg az unió létét és a költségvetést, amely rövid távon állítja szembe az unió keleti és nyugati felét.
A brit külpolitika sarokköve évszázadok óta az a felfogás volt, hogy a kontinens második legerősebb államával kell összefogni az első felülmúlása és így a vezető szerep megtartása érdekében. Ám a francia–német együttműködéssel létrejött közös piac ezen elv használhatóságát megkérdőjelezte. A brit politikusok eleinte nem hitték, hogy egy francia–német szövetség életképes lehet, ám amikor rájöttek tévedésükre, már minden árat hajlandók voltak megfizetni a kontinentális együttműködésben való részvételért. De Gaulle haláláig ellenezte a brit tagságot, rövidlátó utódait azonban a jelentős brit költségvetési befizetési többlettel meg lehetett vásárolni. A britek azután fokozatosan a saját képükre igyekeztek átformálni az uniót, és még a belépődíjat is visszakövetelték.
A nemzetközösség és a transzatlanti együttműködés ugyanis, amelyhez a briteket mind a mai napig igen erős gazdasági és érzelmi szálak fűzik, mindig is fontosabb volt Nagy-Britannia számára, mint a kontinentális Európa. Tony Blair iraki politikájában visszaköszön Stanley Baldwin, az 1930-as évek brit miniszterelnökének felfogása, aki egy 1935-ös beszédében a következőket mondta: „Mindig is az volt a meggyőződésem, hogy a legnagyobb biztonság a világ bármely részén, akár Európában, akár Keleten vagy másutt, a Brit Birodalom és az Amerikai Egyesült Államok együttműködése útján teremthető meg…”
Ez a brit álláspont újra megerősítést nyert a múlt héten, amikor is brit konzervatív képviselők nagy része elhatározta, hogy elhagyva a kereszténydemokrata–néppárti csoportosulást, egy új „euroszkeptikus” csoportot alakít. A magát Szövetség a Nyílt Európáért névvel illető csoport alapvető célja az uniónak egy, a szabad piacon és a transzatlanti együttműködésen alapuló laza szövetséggé való átalakítása. A tagok – jelenlegi információk szerint – a brit konzervatívok mellett főleg a jelenlegi lengyel kormánypárthoz és Václav Klaus cseh államelnök pártjához tartozó uniós parlamenti képviselőkből fognak kikerülni.
Az új parlamenti csoport, amely várhatóan a negyedik legnagyobb lesz az EP-ben, pontosan megfelel a britek Európai Unióról alkotott felfogásának, és alapjaiban kérdőjelezi meg az eredeti, a francia– német együttműködésre és a szociális állam koncepciójára épülő közösség létét. Kérdés, hogy Charles de Gaulle és Konrad Adenauer mérsékelt előrelátású utódai felismerik-e, hogy mire megy ki a játék, és képesek lesznek-e tenni ellene valamit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.