Magyarok Nagyasszonya

Karácsonyi Könyvesház

Kákonyi Péter
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bartók István könyve a sok évszázados hazai Mária-kultuszt ismerteti. A szövevényes téma, hasonlóképp a magyar történelemhez, nem szorítható be mai országunk szűk keretei közé, hiszen a Segítő Szűzanya, a Győzedelmes Boldogasszony, a Rózsafüzér Királynéja – hogy csak néhányat említsünk a Madonna alakváltozatai közül – kultusza mindenütt megtalálható, ahol katolikus magyarok éltek és élnek. Patrona Hungariae-nek, Magyarország védelmezőjének mondták hajdan az ifjú és sugárzó Boldogasszonyt, akinek hazai kultuszát segítették hajdanvolt, az idők múlásával egyre fakuló pogány „Magna Mater”-emlékek is.
„Máriás lélek a magyar, olvasom valahol. Valóban: zászlóinkon, pénzeinken, dalainkban, fohászunkban, a kardbojton, de még a csatakiáltásban és a kártyában is Máriát idéztük, kerestük mindig… Országunk, földünk, történelmünk Szent István óta – vagy tán régebb óta – az övé, mi, magyarok tehát kétszeresen is a gyermekei vagyunk…” – írja a könyv bevezetőjében Száraz Miklós György.
A kötet végigkíséri az olvasót a magyarok lakta tájakon Erdélytől a palócok földjéig, Mariazelltől a felvidéki Dénesdig és a délvidéki Doroszlóig, Mátraverebélytől Sopronig, Máriaremetétől Pázmány Péter városáig, Nagyszombatig. Sorra veszi a helyi Mária-kultuszok sajátosságait és azok egyetemes összefüggéseit. Felsorolja az esztendő Mária-ünnepeit születése napjától (szeptember 8.) és a szeplőtelen fogantatás napjától (december 8.) Mária eljegyzéséig (január 23.), a vizitáció napjáig (július 2., amikor Erzsébetet látogatta meg a Szűz), majd halála és mennybemenetele hagyományos ünnepéig (augusztus 15.). Bartók István hozzáteszi mindehhez a különféle jelenésekkel és csodákkal kapcsolatos napok sorát: havi Boldogasszony augusztus 5-i ünnepétől a Magyarok Nagyasszonyának emléknapjáig, nevezetesen október 8-ig, valamint megvizsgálja, milyen szerepet játszottak a különféle szerzetesrendek – mindenekelőtt a Ferenc-rendiek – a Mária-tisztelet ápolásában és terjesztésében.
Végezetül arra is kitér a szerző, hogy 1945 után a hatalom – a „klerikális reakció” elleni ádáz harc jegyében hol adminisztratív eszközökkel, hol sanda „agitációval” – mindent megtett a titokban tovább élő Mária-kultusz eltiprásáért, s e téren csak 1990 után változott a helyzet.
(Bartók István: Mennyek Királynője. Helikon Kiadó, Paletta sorozat, Budapest, 2005. Ára: 2990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.