Médiakancellárból Ringier-lobbista

Stefan Lázár
2005. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új álláshoz jutott a legfiatalabb exkancellár. És még mondja valaki, hogy ötvenöt éves kor után nem „közvetíthetők” külföldre az emberek – a német tévében ironikus túlkapásairól ismert Harald Schmidt nem hagyta ki az alkalmat, hogy ne „adjon” Gerhard Schrödernek, miután a nemzetközi sajtóügynökségek világgá kürtölték a hírt: az Angela Merkellel szemben alulmaradt szociáldemokrata politikus a svájci Ringier kiadó munkatársa lesz. Ezzel bevált a német bulvárpiac prímásának számító Bild-Zeitung jóslata: „Merkelből kancellár lesz, Schröderből milliomos.”
Zürich, Dufourstrasse 23. – a Ringier-központ ötödik emeletén székel majd a német „médiakancellár”, közvetlenül a 170 esztendeje működő és összesen hatezer személyt foglalkoztató cég „főmuftija”, Michael Ringier szomszédságában, hogy kapcsolataival támogassa. A lobbizásra kiszemelt SPD-tag így több volt elvtársa nyomdokaiba lép a média parkettjén, anélkül, hogy ténykedése az újságírásnak vagy a lapszerkesztésnek felelne meg. A sajtó és a politika közötti helycserékben a Béke Nobel-díjjal kitüntetett Willy Brandt jelentős újságírói múlttal jutott el a kancellárságig, ellentétben utódjával, Helmut Schmidttel, aki a kormányfői szék után a Die Zeit kiadói tisztségét vette át. A szociáldemokrata-Zöldek kabinet gazdasági minisztere, Wolfgang Clement, a Westfalische Rundschau főszerkesztő-helyettese, majd a Hamburger Morgenpost főszerkesztője volt, mielőtt profi politikus lett. Bodo Hombach mint a Schröder-kancellária vezetője igazolt át a WAZ kiadócsoporthoz ügyvezető igazgatónak.
Az exkancellár és a svájci üzletember közötti kapcsolat is lobbirendezvényre nyúlik vissza. 2002 októberében Michael Ringier nagyra törő tervvel érkezett Berlinbe, és fúziós álmokat ápolva kezdett tárgyalásokat a Springer-konszernnel. A német sajtópiac óriása – tizenegy napilap, tizenöt folyóirat és öt országos tévéállomás tulajdonosa – szenzációs ugródeszkát jelentett volna a Ringiernek, hogy gyökeret eresszen a köztársaságban, ahol a svájci főnök hajdanán pályafutását kezdte. A müncheni Abendzeitungnál meg a Hamburgi Capitálnál dolgozott, mielőtt a családi vállalkozás 1983-ban hazarendelte a Limmat folyó partjára.
A kétoldalú fúzióból ugyan nem lett semmi, viszont Michael Ringier személyesen megismerkedett Schröderrel. A brandenburgi kapu szomszédságában lévő luxusszálloda, a híres Adlon volt annak a találkozónak a helyszíne, amelyről a svájci fél most így nyilatkozott: „akkor nyilvánvaló volt, hogy valamikor valamit együtt fogunk csinálni”.
A német piacon a helvét kiadó mindössze a Potsdamban havonta megjelenő Ciceróval rendelkezik. A lap az utóbbi hónapok során azzal vált ismertté, hogy a Schröder-kabinet belügyminisztere, Otto Schily rendőrségi akciókat kezdeményezett ellene, állítólag olyan információforrás felderítésére, amely a hazai titkosszolgálat bizalmas értesüléseihez juttatta a szerkesztőséget. Az ügy nagy port kavart, az újságírók és a kiadók érdekképviseletei a sajtószabadság megsértésével vádolták a belügyi tárcát. A 2004-ben 750 millió eurós forgalmat lebonyolító Ringier a hajdani szocialista országokban igyekezett kiépíteni befolyását. Magyarországon a Népszabadság, a Blikk, a Nemzeti Sport alkotja a vállalat pilléreit. További expanziós törekvései a Távol-Keletre összpontosulnak, így elsődlegesen Kínára. Pekingben a volt kancellár elsőrangú kapunyitónak ígérkezik. Gerhard Schröder tetemes idő óta az EU Kína ellen foganatosított fegyverembargójának a feloldását szorgalmazta, és hajlandó volt lemondani az emberjogi kihágások elmarasztalásáról is.
A Ringierrel kötött tanácsadói szerződés további lehetőségei egyelőre áttekinthetetlenek. A zürichi Blick feltette Schrödernek a kérdést, hajlandó lesz-e írni is a lapban. Az igenlő válasz után jött a provokatív folytatás: „Milyen fizetést fog kapni? Az exkancellár csak húzódozott, és amikor az újság – a stílusára jellemző erőszakossággal – ismételten visszatért erre a témára, mérgesen riposztozott: „Slussz, ebből most már elegem van…”
A nyilvánvalóan populista jellegű kommentárok szerkesztése terén Schröder számára figyelmeztető példa lehet Franz Beckenbauer esete. A „császár” a német futballal foglalkozik rendszeresen a Bild hasábjain. A neve alatt megjelenő kolumnákat – a tőle kapott megállapítások alapján – természetesen a szerkesztőség önti végleges formába a lap szenzációkat hajhászó stílusának és üzleti érdekeinek megfelelően. Így fordulhat elő, hogy a 2006-os labdarúgó-világbajnokság rendező bizottságának az elnöke – mint a ZDF tévétársaság szakértője – egészen másképpen értelmez dolgokat, mint az a Bild „Beckenbauer-kommentárjában” aztán olvasható.
A „médiakancellár” mintha megérezte volna megbízatásának árnyoldalait, bejelentette: csak időlegesen fog Zürichben tartózkodni, családjának állandó lakhelye továbbra is Hannover marad, Berlinben ügyvédi irodát nyitva folytatni kívánja tanult foglalkozását, és hamarosan nekilát a hétesztendős kancellárságáról szóló könyv megírásának is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.