Nem hisznek Magyar Bálintnak

A budapesti Felvonulási téren, az 1951-ben megsemmisített Regnum Marianum templom helyén álló keresztnél sok ezer szülő, pedagógus, diák és rokonszenvező részvételével zajlott le a békés délelőtti tüntetés.

Joó István
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felekezeti iskolák érdekvédelmét ellátó – Hardy Gábor jogász vezette – Szülői Közösségek által előkészített rendezvény befejeztével egy kétszáz fős küldöttség vitte át a járókelők tapsa közepette a költségvetési elképzelések korrekcióját sürgető petíciót és a sérelmes intézkedéseket elítélők mintegy húszezer aláírását az Oktatási Minisztériumba. A dokumentumokat nem Magyar Bálint miniszter, hanem egy főosztályvezető vette át.
A megmozduláson az egyik szónok, Alaxainé dr. Oláh Annamária édesanya szólt Klebelsberg Kunó két világháború közötti vallás- és közoktatásügyi miniszterről, aki nem hivatalosan magyar szellemi honvédelmi minisztériumnak nevezte tárcáját, majd jelképesen a mostani tárcavezetőhöz fordult: „Nos, lássuk, mit véd a mi minisztériumunk!”
*
Idevág, hogy a szakminiszter ugyancsak tegnap azt nyilatkozta az MTI-nek, a költségvetési elosztásban diszkriminációnak inkább az mondható, hogy az egyházi oktatási intézmények jóval több támogatást kapnak, mint a többi nem állami (értsd: alapítványi) iskola.
„Értetek, fiatalokért kértük egyházaink vezetőit, hogy építsék újra lerombolt vagy megszüntetett iskoláinkat, hogy velünk ellentétben nektek részetek legyen a létünk alapján, a hiten nyugvó oktatásban” – fordult a tanulókhoz Alaxainé. Felhívta a hallgatóság figyelmét arra, hogy az egyházakkal kötött kormányszerződések hatalom általi sorozatos megszegése oda vezethet, hogy a felekezeti fenntartású intézmények pedagógusai elvándorolnak. Egy sokgyermekes édesapa szellemi-lelki fészekaljának nevezte a létükben veszélyeztetett egyházi iskolákat.
A demonstráció tetőpontja Pápai Lajos győri megyés püspök beszéde volt. „Martin Luther King azért tüntetett, hogy a buszokra, vonatokra ne csak fehérek, hanem feketék is felszállhassanak. Mi pedig azért demonstrálunk ma, hogy a magyar közoktatás buszaira, vonataira a mi iskoláink gyermekei is felszállhassanak” – mondta. Utalt arra is, hogy az idei költségvetési tervezet – amit az egyházi vezetőkkel való konzultáció nélkül döntöttek el – minden eddiginél nagyobb mértékben csökkentette a normatívákat. Ezt a csökkentést az állami és az önkormányzati iskolákban más csatornákból pótolják, de az egyházi iskolákat ebből a lehetőségből kizárták. A tüntetés szolidaritást vállalt a kormány által ugyancsak sújtott egyházi szociális otthonokkal és az ott gondozottakkal. A tüntetés szónokainak szavaiból kiderült, nem hiszik el a kormánynak, hogy részben teljesülőben vannak követeléseik, amíg az elfogadott parlamenti módosító indítványokban ez nem realizálódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.