Néma tiszteletadás a Házban

Orbán Viktor kezdeményezésére egyperces néma felállással fejezték ki tiszteletüket a határon túli magyarok kitartásáért és hűségéért a parlamenti képviselők. A kormányoldal csak Szili Katalin házelnök felszólítására emelkedett fel székéből. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint az egész nemzetnek kijár a tisztelet.

Török László
2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javaslom, hogy itt és most fejezzük ki tiszteletünket a határon túl élő magyarok kitartásáért és hűségéért, álljunk fel egy percre, és köszönjük meg sok évtizedes hűségüket – szólította fel tegnap a magyar Országgyűlés tagjait Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Az ellenzéki és a független képviselők felemelkedtek helyükről, ám a szocialisták és a szabad demokraták ülve maradtak, kivéve Alföldi Albertet (MSZP), aki szintén felállt. Eörsi Mátyás (SZDSZ) sietve távozott a teremből, lapunk kérdésére tettét azzal indokolta, „ez nem cirkusz, hanem parlament”. Alföldi kérdésünkre közölte: meggyőződésből cselekedett. Ezt követően Szili Katalin, a parlament MSZP-s elnöke elrendelte (ahogy fogalmazott, Orbán indítványára) az egyperces néma tiszteletadást. Ezt követően a kormánypárti képviselők is felálltak helyükről.
A Fidesz elnöke napirend előtti beszédében kezdeményezéséről elmondta, a rendszerváltozás eredményeként a határon túli magyarságot hosszú idő után nyíltan vállalhattuk, kimondhattuk, hogy együvé tartozunk.
– Hosszú idő után nyíltan lehetett beszélni a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítéséről. A nyílt beszédből viszont nyílt viták lettek, pártpolitikai csaták, majd sárdobálás. Volt itt minden, csak a megoldás maradt el – hangsúlyozta. Úgy vélte, szembe kell nézni az elmúlt tizenöt év tanulságaival, azzal, hogy rossz helyen, mindig magunkon kívül, valamilyen törvény, határozat vagy politikai nyilatkozat formájában kerestük a megoldást. – Nincs olyan határozat, ami képes lenne kívülről megoldani a kérdést. A megoldás a szívünkben van, és úgy hívják, hogy tisztelet. Tisztelet azért, hogy a határon túliak a nehéz időkben évtizedeken át kitartottak mellettünk, csöndben és sok szenvedés között hűek maradtak magyarságukhoz, nyelvükhöz, kultúrájukhoz – fogalmazott Orbán Viktor. Emlékeztetett Wass Albertre, Tamási Áronra és Márton Áronra. Szerinte a tisztelet a szívünkben képes megteremteni az összefogást, így a tizenöt éves vitákat egyetértés válthatja fel.
A kezdeményezésre és Orbán szavaira Gyurcsány Ferenc válaszolt. A kormányfő Veres Péter 1943-ban Szárszón elmondott szavait arra használta fel, hogy párhuzamot vonjon a fasiszta népiesség és az ellenzék által képviselt nemzetpolitika között. Az önző, tekintélyelvű és felsőbbrendű népiesség szerinte „akkor szereti a magyar népet és akkor szereti a polgárokat, ha ők ugyanazt gondolják, mint amit én”. – Nem jó az, ha mindőnk közös nemzeti érzelmeivel egy népszavazáson kívánnak visszaélni, és ha azok, akik közös nemzeti megegyezésről beszélnek, felállítják a magyar parlamentet, „akik úgy gondolják, hogy úgy lehet közös megegyezést találni, hogy ismételten a felállítással bizonyítom, hogy ki is az igazi tiszteletadója a magyar nemzetnek” – mondta. – „Akkor maradj ülve!” – kiabálták be az ellenzéki padsorokból. A kormányfő szerint a demokratikus népiesség feltétel nélküli, nem köti semmihez a nép szeretetét. Ez nem diktál senkinek felállást, „tudják, ki diktál: az istenadta nép!” – hangoztatta az ellenzéki padsorok felé fordulva Gyurcsány. A miniszterelnök szerint apáinkért és anyáinkért, gyermekeinkért, unokáinkért, a nyugdíjasokért és az egész magyar nemzetért is érdemes felállni, nekik a tiszteletünket kifejezni.
Az egy évvel ezelőtti népszavazás más napirend előtti felszólalások témája is volt. Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint mind a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról, mind pedig a kórház-privatizációról feltett kérdés félrevezetésen alapult. A kettős állampolgárság nem oldotta volna meg a határon túli magyarok problémáit, amely az adott nemzetközi környezetben nem is lett volna lehetséges – vélte. A kérdés megoldása a szülőföldön való boldogulás elősegítése, a többségi nemzet és a kisebbségben élő magyarság kapcsolatának rendezése, a magyar nyelv és kultúra megtartásának elősegítése, és a szomszédos országok európai integrációjának támogatása. Mindegyik kérdésben Magyarországnak szerepet kell vállalnia – tette hozzá. Kuncze szerint tisztességesen szavaztak mindazok, akik elmentek voksolni, tekintet nélkül arra, hogy igennel vagy nemmel fejezték ki véleményüket. Sőt, azok is tisztességesek voltak, akik otthon maradtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.