Javaslom, hogy itt és most fejezzük ki tiszteletünket a határon túl élő magyarok kitartásáért és hűségéért, álljunk fel egy percre, és köszönjük meg sok évtizedes hűségüket – szólította fel tegnap a magyar Országgyűlés tagjait Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Az ellenzéki és a független képviselők felemelkedtek helyükről, ám a szocialisták és a szabad demokraták ülve maradtak, kivéve Alföldi Albertet (MSZP), aki szintén felállt. Eörsi Mátyás (SZDSZ) sietve távozott a teremből, lapunk kérdésére tettét azzal indokolta, „ez nem cirkusz, hanem parlament”. Alföldi kérdésünkre közölte: meggyőződésből cselekedett. Ezt követően Szili Katalin, a parlament MSZP-s elnöke elrendelte (ahogy fogalmazott, Orbán indítványára) az egyperces néma tiszteletadást. Ezt követően a kormánypárti képviselők is felálltak helyükről.
A Fidesz elnöke napirend előtti beszédében kezdeményezéséről elmondta, a rendszerváltozás eredményeként a határon túli magyarságot hosszú idő után nyíltan vállalhattuk, kimondhattuk, hogy együvé tartozunk.
– Hosszú idő után nyíltan lehetett beszélni a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítéséről. A nyílt beszédből viszont nyílt viták lettek, pártpolitikai csaták, majd sárdobálás. Volt itt minden, csak a megoldás maradt el – hangsúlyozta. Úgy vélte, szembe kell nézni az elmúlt tizenöt év tanulságaival, azzal, hogy rossz helyen, mindig magunkon kívül, valamilyen törvény, határozat vagy politikai nyilatkozat formájában kerestük a megoldást. – Nincs olyan határozat, ami képes lenne kívülről megoldani a kérdést. A megoldás a szívünkben van, és úgy hívják, hogy tisztelet. Tisztelet azért, hogy a határon túliak a nehéz időkben évtizedeken át kitartottak mellettünk, csöndben és sok szenvedés között hűek maradtak magyarságukhoz, nyelvükhöz, kultúrájukhoz – fogalmazott Orbán Viktor. Emlékeztetett Wass Albertre, Tamási Áronra és Márton Áronra. Szerinte a tisztelet a szívünkben képes megteremteni az összefogást, így a tizenöt éves vitákat egyetértés válthatja fel.
A kezdeményezésre és Orbán szavaira Gyurcsány Ferenc válaszolt. A kormányfő Veres Péter 1943-ban Szárszón elmondott szavait arra használta fel, hogy párhuzamot vonjon a fasiszta népiesség és az ellenzék által képviselt nemzetpolitika között. Az önző, tekintélyelvű és felsőbbrendű népiesség szerinte „akkor szereti a magyar népet és akkor szereti a polgárokat, ha ők ugyanazt gondolják, mint amit én”. – Nem jó az, ha mindőnk közös nemzeti érzelmeivel egy népszavazáson kívánnak visszaélni, és ha azok, akik közös nemzeti megegyezésről beszélnek, felállítják a magyar parlamentet, „akik úgy gondolják, hogy úgy lehet közös megegyezést találni, hogy ismételten a felállítással bizonyítom, hogy ki is az igazi tiszteletadója a magyar nemzetnek” – mondta. – „Akkor maradj ülve!” – kiabálták be az ellenzéki padsorokból. A kormányfő szerint a demokratikus népiesség feltétel nélküli, nem köti semmihez a nép szeretetét. Ez nem diktál senkinek felállást, „tudják, ki diktál: az istenadta nép!” – hangoztatta az ellenzéki padsorok felé fordulva Gyurcsány. A miniszterelnök szerint apáinkért és anyáinkért, gyermekeinkért, unokáinkért, a nyugdíjasokért és az egész magyar nemzetért is érdemes felállni, nekik a tiszteletünket kifejezni.
Az egy évvel ezelőtti népszavazás más napirend előtti felszólalások témája is volt. Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint mind a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról, mind pedig a kórház-privatizációról feltett kérdés félrevezetésen alapult. A kettős állampolgárság nem oldotta volna meg a határon túli magyarok problémáit, amely az adott nemzetközi környezetben nem is lett volna lehetséges – vélte. A kérdés megoldása a szülőföldön való boldogulás elősegítése, a többségi nemzet és a kisebbségben élő magyarság kapcsolatának rendezése, a magyar nyelv és kultúra megtartásának elősegítése, és a szomszédos országok európai integrációjának támogatása. Mindegyik kérdésben Magyarországnak szerepet kell vállalnia – tette hozzá. Kuncze szerint tisztességesen szavaztak mindazok, akik elmentek voksolni, tekintet nélkül arra, hogy igennel vagy nemmel fejezték ki véleményüket. Sőt, azok is tisztességesek voltak, akik otthon maradtak.

Érettségi 2025: itt vannak a magyar nyelv és irodalom érettségi hivatalos megoldásai