Harminc nappal a pénzügyi vizsgálat eredménye után összehívják a hitelezői választmányt, amely a további lépésekre 90 napos moratóriumot adhat, amit még 60 nappal meg lehet hosszabbítani. Ha ennyi idő alatt sincs hitelezői egyezség, akkor sor kerülhet a felszámolásra – nyilatkozta tegnap Elekes Lajos, a Carnex Kft. befektetési igazgatója a cég érdekeltségi körébe tartozó és öncsődöt jelentő Borsi Hús Rt.-vel és az annak 99 százalékos tulajdonában lévő Falcotrade Rt.-vel kapcsolatban. Egy héttel ezelőtt derült ki, hogy a tervezettnél sokkal nagyobb hiánnyal számol az idei évre a Falcotrade Rt., majd arra is fény derült, hogy hasonló cipőben jár az ugyanahhoz a menedzsmenthez tartozó Borsi Hús Rt. is. A Carnex 41 százalékos tulajdont jegyez a Borsi Húsipari Rt.-ben, s az általa kezdeményezett pénzügyi vizsgálat első eredményei azt mutatják, hogy a két cégnél a várt 300 millió forintos nagyságrendű veszteség többszörösére kell számítani, ami meghaladja a kétmilliárd forintot. Pontos összeget csak a vizsgálatok után lehet közölni.
Tegnap Mónos Péter, a Carnex Kft. ügyvezetője sem tudta megmondani, mi okozta a tervezettnél nagyobb hiányt, azt azonban jelezte, hogy átalakították a döntéshozói és felügyeleti mechanizmusokat, s a két cég vezérigazgatójának hatáskörét korlátozták. Az öncsőd egyik üzenete, hogy törvényes kereteket igyekszik támasztani azért, hogy senki se vehessen ki pénzt a vállalatokból – tette hozzá Elekes Lajos. A befektetési igazgató ismertette, hogy a szóban forgó két húsfeldolgozó árbevétele nem éri el a Carnex-csoport teljes árbevételének 20 százalékát. A 420 főt foglalkoztató Falcotrade ez évi tervezett árbevétele megközelíti a 12 milliárd forintot, míg a 460 dolgozónak munkát adó Borsi Hús Rt. tervezett árbevétele 15,8 milliárd forint. Nem véletlen az sem, hogy a csoport egyes vállalatai önálló profitcenterekként működnek, így például a döntően sertésvágásban érintett Pápai Hús Rt.-t nem érinti a másik két társaság csődje – mondta Elekes Lajos, emlékeztetve, hogy a pápai vállalat november 28-tól átvette a Falcotrade szállítási szerződéseiből fakadó jogait és kötelezettségeit, illetve a pápai üzem működteti tovább a gyöngyösi gyárat is.
Mónos és Elekes is hangsúlyozta, hogy a kialakult pénzügyi helyzet miatt a beszállítók automatikus kifizetése nem képzelhető el, de a két cég mérleg szerinti főösszege elvben kellő fedezetet biztosít a kötelezettségek és a szállítói tartozások teljesítésére. Közölték, gondolkodnak azon is, hogy tulajdonukat szakmai befektetőnek vagy a termelői konzorciumnak értékesítik.

Orbán Viktor: Győzike ide kevés lesz, indulnak a sajtóperek!