Washingtoni sajtójelentés szerint Condoleezza Rice külügyminiszter arra készül, hogy jövő heti európai körútja során keményen visszautasítsa a Központi Hírszerző Iroda, a CIA állítólagos titkos börtöneivel, illetve fogolyszállításaival kapcsolatos bírálatokat. A szombati The Washington Post arról számolt be, hogy a külügyi tárca vezetője offenzív magatartással igyekszik majd elejét venni a felvilágosítást sürgető európai követeléseknek. Rice ugyanis arra kíván utalni, hogy a CIA műveletei „jelentős európai kormányok, illetve titkosszolgálatok teljes tudomásával” történtek. Minderre azonban olyan formában kerülhet sor, hogy elkerüljék a titkos börtönök létezésének közvetlen megerősítését.
Az Európai Unió közben a „lehető legvilágosabb” reagálásra szólította fel Washingtont a CIA állítólagos európai börtöneivel kapcsolatban. Az Európai Bizottság tisztázást vár az ügyben, és reméli, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter fel is használja erre jövő heti európai körútját – mondta vasárnap Brüsszelben Friso Roscam Abbing, a bizottság szóvivője.
Romániai tudósítónk szerint Mihai-Razvan Ungureanu, a román diplomácia vezetője tegnap leszögezte: Rice amerikai külügyminiszter keddi bukaresti tárgyalásainak napirendjén nem szerepel az állítólag Románia területén is létezett CIA-börtönök kérdése. Ungureanu ismételten leszögezte: Románia területén sohasem működtek titkos amerikai börtönök vagy katonai bázisok.
Berlinben ezzel szemben minden bizonnyal tárgyalnak majd a CIA-ügyről, ugyanis az új német kormány konkrét adatok birtokába jutott az amerikai titkosszolgálat légi akcióiról – írta kölni tudósítónk. A köztársaság légterének biztonságát felügyelő hivatal összeállítása határozott adatokat ad a hazai diplomácia kezébe a Berlinbe várt Rice-szal folytatandó tárgyalásokra. A Spiegel hírmagazin értesülése szerint a Schröder-kabinetnek már 2004 júniusában tudomására jutott, hogy a vélt terroristákat a repülőgépek fedélzetén megkínozták. A CIA szolgálatában álló gépek egyébként 437 alkalommal vették igénybe a német légteret vagy Majna-Frankfurt, Berlin és a Rajnavidék-Pfalz tartományban létesített Ramstein katonai repülőterét.
A CIA odahaza is bajba keveredhet módszerei miatt. Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) ugyanis azt tervezi, hogy bepereli a hivatalt. Az ACLU keresetét egy virginiai bíróságon egy teljesen ártatlan áldozat képviseletében nyújtotta be, akit a CIA elrabolt, kábítószerekkel manipulált, ütlegelt, majd a Salt Pit (Sóakna) nevű titkos afganisztáni börtönbe szállított el.

Szijjártó Péter: Nem az ukrán elnök, hanem a magyar emberek döntik el, hogy Ukrajna csatlakozhat-e az EU-hoz