Helyszíni beszámolók szerint a külügyminiszter asszony már a szerda este megtartott nem hivatalos miniszteri vacsora alkalmával biztosította az Egyesült Államok európai partnereit, hogy Washington betartja a nemzetközi jogszabályokat, s ezt követően több európai külügyminiszter is elégedetten nyilatkozott. A NATO-külügyminiszterek tegnapi brüszszeli tanácskozásának kezdete előtt, az ülésre érkezve Frank-Walter Steinmeier, a német diplomácia vezetője azt mondta, hogy a vacsora során folytatott eszmecsere „mindenki számára nagyon kielégítő volt”. Hasonlóan nyilatkozott Bernard Bot holland külügyminiszter is, aki pedig korábban bírálta Rice addigi kijelentéseit, s „igen nehéz” vitát jósolt ebben az ügyben. Állítólag a vacsora kezdetén maga Rice vetette fel a témát, s bár a korábbiakhoz képest nem adott új információkat, azt megígérte, hogy a nemzetközi egyezményeket az Egyesült Államok nem értelmezi másként, mint európai partnerei.
A NATO külügyminiszteri értekezletét a különböző szövetséges missziók, főként az afganisztáni és a koszovói szerepvállalás témája uralta. A szövetséges miniszterek megállapodtak az afganisztáni ISAF-misszió kiterjesztésében az ország déli részére.
Bár megfigyelők szerint a makacs amerikai magatartás miatt nem kerülhetett sor áttörésre a CIA-ügyben, az mindenképpen haladást jelent, hogy még szerdán a NATO szabályzatot fogadott el arról, hogy békefenntartói milyen bánásmódot tanúsítsanak az Afganisztánban fogva tartott személyekkel. Alighanem a transzatlanti botránynak köszönhető az is, hogy a brit lordok háza a brit legfelsőbb bírói fórum minőségében tegnap úgy döntött: nem használható fel brit bíróságokon bizonyítékként olyan vallomás, amelyet más országokban kínzással csikartak ki.
Közben nem szünetelnek a titkos amerikai fogolyszállító-repülésekkel kapcsolatos tényfeltáró kutatások. Norvég hatóságok tegnap megerősítették, hogy Oslóban is leszállt egy olyan amerikai repülőgép, amely esetleg elfogott terroristákat szállított titokban.

Hatalmas légibomba került elő Debrecenben – fotó