Tartozékok

2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sportági alapvetés, hogy a játékvezető a futballpálya tartozéka, mint mondjuk a kapu vagy a szögletzászló. Utóbbiakkal mégis kevesebb a gond, ugyanis nincsenek döntési pozícióban, noha a kapu például a játék lényegének számító gól „otthona”, a pálya határait jelző színes zászlócskák pedig bizonyos gólöröm-variációk kedvelt eszközei. A játékvezetők viszont döntenek – erre utal a nem hivatalos bíró elnevezés –, s tevékenységük tragédiája, hogy ha jól, az természetes, ha rosszul, az botrányos. Nincs lehetőségük bravúrokra, mert azokat senki sem értékeli úgy, a hibáikat viszont könyörtelenül a szemükre vetik. Ha a futballista talpa alatt elcsúszik a labda, ám ugyanezen a meccsen lő egy bombagólt, ez utóbbi marad emlékezetes, a bírónak viszont a jogtalanul megadott tizenegyes őrzi meg a nevét, nem a jogos kiállítás.
A magyar NB I-ben legutóbb történt számottevő melléfogások után túl könnyű lenne azt mondani, hogy a játékvezetőink ugyanolyan gyengék, mint a labdarúgásunk. Ellenpéldáért nem kell messze menni, Puhl Sándort a kilencvenes években négyszer választották meg a világ legjobb futballbírójának, pedig a honi foci akkor már régóta tartott a bányászbéka hátsó fertálya felé (s lehet, hogy még nem is ért oda). Valamelyik friss nyilatkozatában éppen Puhl hozott – legalábbis számomra – paradigmaváltást a következő egyszerű gondolattal: a játékvezető nemcsak a pálya, hanem a sportág tartozéka, azaz a magyar labdarúgás szerves része, azzal akár párhuzamba, akár ellentétbe állítani butaság. Tehát egy csatártehetség és egy Puhl-szerű játékvezetői talentum virtuálisan és valóságosan sem lehet független egymástól, egy tőről fakad. Ha a legutóbbi konkrét eseteket elemezzük, messze juthatunk a futballpályától. Az MTK–Újpest mérkőzésen Sápi Csaba hibázott, mert a rasszista bekiabálások ellenére nem szakította meg a játékot. Azokról a döntéshozókról, akik évek óta képtelenek az Angliában például tökéletesen működő rendszabályokat megalkotni, amelyek megakadályozzák a mocskos szájú és kezű vandálok stadionbeli jelenlétét, nem szól a fáma. Pedig 2003 májusában, amikor az Üllői úti stadionban a bajnoki cím sorsáról döntő FTC–Debrecen mérkőzés után hatalmas botrány tört ki, a sportminiszter (bizonyos Gyurcsány Ferenc) igen hangzatos kijelentéseket tett, s tárcaközi bizottság ült össze az azonnali jogszabályi megoldás fellelésére. Azóta is várjuk az eredményt.
A múlt heti FTC–Debrecen derbin Kassai Viktor nevét megjegyeztük a meg nem adott vendéggól és tizenegyes kapcsán, de ne feledjük, volt neki két partjelzője (akarom mondani, asszisztense), ők ezekben az esetekben és többször máskor a másik kapu előtt is behúzták a csőbe. Saskőy Szabolcs a Honvéd–MTK összecsapáson – hét hazai sárga és három piros lap mellett – magára vállalta a bő százéves magyar labdarúgás legnagyobb, tízperces hosszabbítását, vélhetően örökre vita tárgya marad, jogosan-e, vagy sem. Információink szerint az NB I-es mérkőzéseket közvetítő RTL Klubnak nem érdeke, hogy kiderüljön, esetleg (ebben) nem volt igaza a bírónak, úgyhogy inkább az a hivatalos formula, a két helyszíni kamera nem rögzítette másodpercre pontosan a történteket, aztán meg gyorsan össze kellett pakolni, mert jött a népharag…
Itt tartunk, az ország, a labdarúgás, a játékvezetés. Újdonság azonban, hogy a Honvéd–Saskőy-affér kapcsán a felek kölcsönösen beperelik egymást. Azért régebben még elviselte a bíró, ha lecsalózták, sőt, azt is, ha bekiabálták neki sok más mellett: „Biztos van testvéred, mert egyedül nem lehetsz ilyen hülye!”
Nem is egyedül az, s nem is ő a legnagyobb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.