Új adó terhelné az áramárat

Meglepő, az áram árát terhelő kormánytervezetre derült fény tegnap. Eközben a Fidesz újabb javaslatokkal próbálja elérni, hogy márciustól tíz százalékkal csökkenjen a villamos energia ára. Bár először elfogadták a meghívást, az energiatermelő cégek előzőleg szocialista képviselőkkel egyeztető vezetői nem vettek részt tegnap az Orbán Viktor által kezdeményezett konzultáción. Az MSZP állítja: senkit nem beszélt le a Fidesz elnökével való tárgyalásról.

Török László
2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb fordulat történt tegnap este az áramárról folytatott vitában: úgynevezett „szénfillér” bevezetését tervezi a kormány. Az InfoRádió értesülése szerint az Országgyűlés gazdasági bizottsága már elfogadta a javaslatot. Az indítvány értelmében a közeljövőben valamennyi fogyasztó villanyszámlájába beépítik ezt az adót, amely a széntüzelésű erőművek gazdaságosságát segítené. Podolák György, az Országgyűlés gazdasági bizottságának szocialista alelnöke elmondta: terveik szerint kilowattonként 30 fillért fizetnének a lakosok a szénerőművek támogatására.
Elmaradt Orbán Viktor Fidesz-elnök, valamint az öt energiatermelő cég és a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. képviselőinek tegnapra tervezett konzultációja az áramárak csökkentéséről. Orbán a találkozó időpontjára összehívott rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az MSZP képviselőivel – Puch Lászlóval és Podolák Györggyel – történt előző napi találkozójuk után az általa meghívott energiatermelők jelezték, hogy mégsem áll módjukban részt venni a megbeszélésen. Az öt cég először elfogadta az invitálást, később azonban a meghívottak egy kivétellel lemondták az egyeztetést. Az ennek okát firtató kérdésre Orbán közölte: szakmailag valószínűleg indokoltnak tarthatták a megbeszélést, hiszen először elfogadták a meghívást. A később történteket azonban nem kívánta értékelni a politikus, mondván: ez az a pont, ahol saját szakmája véget ér, az újságíróké pedig elkezdődik.
*
A tárgyalásra a Tisza II, a Mátrai, a Budapest, a Dunamenti és a Csepel erőművet hívták meg, azt viszont Orbán Viktor felhatalmazás hiányában nem árulta el, melyik cég képviselője ment volna el a megbeszélésre. Az MVM elnöke azzal válaszolt a meghívásra, hogy Moszkvában van. – Tudni kell a jelekből olvasni – jegyezte meg a politikus.
Az egyik meghívott, Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű Rt. vezérigazgatója elmondta, azt kérték tőlük, hogy csak „egycsatornás legyen” az egyeztetés, vagyis csak a gazdasági bizottsággal tárgyaljanak.
Az erőművek vezetői elfogadták ezt a kérést – tette hozzá a vezérigazgató. Podolák György tegnapi verziója szerint viszont Puch Lászlóval együtt biztatták az üzletembereket, hogy találkozzanak Orbánnal, és „sajnálatukat” fejezték ki amiatt, hogy ez nem történt meg. Lapunk eközben megbízható forrásból úgy értesült, hogy „meggyőző érveléssel” vette rá Puch László az erőművek vezetőit, hogy ne vegyenek részt az Orbán Viktor által kezdeményezett találkozón: kilátásba helyezték, hogy a hatósági engedélyek, illetve a nem magyar állampolgárságú munkavállalók engedélyének kiadása során nehézségeik támadhatnak.
Puch László, a gazdasági bizottság elnöke annak tudatában hívta megbeszélésre szerdára az üzletembereket, hogy másnap ugyanez a kör a Fidesz elnökéhez hivatalos; az erőművek vezetői a gazdasági bizottság fejléces papírján kapták Puch meghívóját, aki a testület ellenzéki tagjait erről nem értesítette – mondta el Fónagy János alelnök (Fidesz). Ismert, a bizottsági ülés előtt Puch és Podolák találkozott a vezetőkkel, akik ezután részt vettek a gazdasági bizottság nyilvános ülésén. A lapunknak névtelenül nyilatkozó kormánypárti informátor szerint az erőművezetők abban a tudatban tárgyaltak Puch Lászlóval, hogy az a gazdasági bizottság nevében és felhatalmazásával cselekszik. A szocialista politikus ezzel megtévesztette a cégvezetőket.
Podolák György egy tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, a szerdai szűk körű megbeszélésen az áramárakról „gondolkodtak”, és Orbán Viktor árcsökkentési javaslatáról cseréltek eszmét. A megbeszélés után kiderült: a termelőcégek vezetői tudomásul vették a kormány villamosenergia-törvényben tervezett módosító elképzeléseit, hogy az erőműveknél ismét érvényesüljön az állam árszabályozó jogosítványa. A tanácskozás résztvevői a Fidesz elnökének az extraprofit letörésére tett javaslatairól úgy vélték: nem látnak esélyt az áramárak tízszázalékos csökkentésére.
Orbán Viktor sajtótájékoztatóján kifejtette: a konzultáción azt vitatták volna meg az áramárak kapcsán, hogy miként változtassanak azon a tarthatatlanná vált helyzeten, amely ellentétes az uniós szabályokkal és a magyar emberek érdekeivel is. Ezen a rossz helyzeten – hangoztatta a pártelnök – higgadtan, de mélyrehatóan kell változtatni. A Fidesz a történtek ellenére fenntartja a meghívást és a szakmai konzultáció szándékát, csakúgy, mint a kormány felé kifejezett partneri ajánlatát. – A múlt vitáit izgalmasnak és érdekesnek tartjuk, ám haszontalannak – hangsúlyozta a pártelnök, hozzáfűzve: szerinte még nem enyészett el a lehetősége annak, hogy a kormányoldallal együttműködve a Fidesz javaslatának megfelelően márciustól tíz százalékkal csökkentsék az áram árát a kisfogyasztók számára. Éppen ezért a Fidesz újabb javaslatokkal kíván majd élni erre vonatkozóan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.