A gyurcsányi bátorságról

2006. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor bujkál – gúnyolódott sajátos logikával a hatalompárt, miután a Fidesz múlt pénteken bejelentette: szakmai vitasorozatra hívja a kormány képviselőit, melynek záróeseménye, dramaturgiai csúcspontja a két esélyes miniszterelnök-jelölt szópárbaja lenne. A baloldal vezére – kinek lelkében, mint azt egy napokban megjelent hirdetés óta tudjuk, egy kis Goebbels is lakik – azonnal, az érvek megfontolása nélkül elutasította, hogy a két választási forduló között üljön le vitázni a demokratikus ellenzék vezetőjével. A nagy menekülés ezzel nem ért véget: estére elfogadta az ellenzék, hogy a nagy összecsapásra már az első forduló előtt, a kampánycsendet közvetlenül megelőzve, április 7-én, pénteken kerüljön sor. A bátor válasz most is visszakézből érkezett: április 5. a kormányoldal számára elképzelhető legkésőbbi időpont. Szombaton egyenesen Orbán Viktor szűkölő félelme szólhatott Deutsch-Für Tamásból, amikor tovább bujkálva elfogadta április 5-ét.

Az elmúlt hetek történései is azt bizonyították, hogy az ellenzék számára kifejezetten előnyös, ha a közeljövőt, az emberek mindennapjait érintő témák – 14. havi nyugdíj, járulékcsökkentés, munkaerő-piaci helyzet – uralják a politikai napirendet. A (le)minősítőintézetek által könnyűnek találtatott kormányzati teljesítménnyel kampányolni lehet, nyerni nem, ezért a botránypolitizálás a baloldal egyetlen hatásos fegyvere. Jól teszi hát a Fidesz, ha megpróbálja elkerülni, hogy a kampány a vita vitájáról szóljon, s ezért kompromisszumra kész a diktátumokban gondolkodó ellenféllel. Nem lennék meglepve, ha Gyurcsány Ferenc később újabb akadályokat gördítene a részletekről szóló megegyezés elé.

A választást két személy összecsapására egyszerűsítő médiaeseményeknek már nálunk is komoly hagyománya van, melyek története a kétpólusú pártstruktúra kialakulásának tükre. 1990-ben emlékezetes volt Antall József és Kis János kulturált televíziós vitája, mely megkönnyítette a végső döntést: egy miniszterelnök beszélgetett egy okos értelmiségivel. 1994-ben Horn Gyula és Kuncze Gábor mint leendő koalíciós partnerek párbajának már csak abból a szempontból volt tétje, hogy a második fordulóban abszolút többséget szereznek-e a szocialisták. Négy évvel később Horn Gyula és Orbán Viktor szintén a két forduló között vívott csatája vitán felül hozzájárult a Fidesz győzelméhez, míg 2002-ben már az első fordulós kampánycsend előtt mérkőzött meg Orbán Viktor és Medgyessy Péter. Erről csak a legelvakultabb MSZP-hívek állítják, hogy a jelöltjük nyerte meg, ám figyelemre méltó volt Medgyessy korábbi szerepléseihez képest nyújtott kifejezetten erős teljesítménye. Rögzítsük a tényt: Gyurcsány számára sem a Horn, sem a Medgyessy által elfogadott megoldás nem megfelelő. Újabb ecsetvonás egy autoriter politikus portréján: az időközi kormányfő a köztársasági eszme főpapjaként a hét végén ismét kiátkozta az ellenzéket (profán fatva) a demokratikus erők közösségéből.

A miniszterelnök-jelölti vita időpontjáról folytatott polémia leleplezte a meztelen igazságot: a gyurcsányi bátorság alapja a cselédsajtóba, nem pedig az emberek befolyásmentes ítéletébe vetett bizalom. Ha április 5-én lesz az összecsapás, drágabolgárúrnak és társainak két napjuk lesz a feketéről bebizonyítaniuk, hogy fehér. Tavaly júliusban, az első Gyurcsány–Orbán-vita után már láthattuk a főpróbát. Az újabb párbaj a kampány legnagyobb érdeklődéssel kísért eseménye lesz. Végül persze nem a vitát, hanem a választást kell megnyerni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.