A köztársaság gyurcsányi lelke

2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn az egész nemzethez intézett, de a Fideszt ostorozó kampányszövegében Gyurcsány Ferenc még így beszélt a Parlament falai között: „Szabadnak lenni felelősséget is jelent. Többek között azt a felelősséget, hogy (…) az alkotmányos alapelvek, a demokratikus jog nem írott malaszt, hanem a lelke a köztársaságnak.”
Szép, látványos, dagályos beszédet mondott – ahogy szokta –, szólt nemzetről, hazáról, demokráciáról és demokratikus törvényhozásról. S persze főként ez utóbbi korábbi hiányáról. Megismételte a szocialisták régi érvelését: az előző ciklusban nem működött demokratikusan az Országgyűlés. Nem üléseztek minden héten a honatyák, a vizsgálóbizottságok sem működhettek, a kormánytöbbség sutba vetette az éves költségvetést. „A demokratikus köztársaság csak terhes formalitás volt mindvégig” – hangoztatta a szónok.
A kormányfő akkor még nyilván nem sejtette, hogy igaztalan vádjai a saját fejére hullnak vissza. Egy nappal a beszéd elhangzása után ugyanis az Alkotmánybíróság megadta a méltó minősítést a balliberális koalíció négyévi működéséről. Bár a verdikt most csupán egy ügyben hangzott el, a határozat az egész ténykedést jellemzi: semmis, elégtelen. Alkotmánysértő és antidemokratikus.
A sors iróniája, hogy a bírák egy költségvetési törvény kapcsán hozták meg határozatukat. Ráadásul annak a jogszabálynak az elemzését követően, amelyet nem sokkal Gyurcsány 2004-es hivatalba lépése után szavazott meg az Országgyűlés. A 2005. évi büdzsé nem kevesebb mint negyvenkét törvényt módosított összesen negyvenkilenc ponton. A mennyiség maga is „tiszteletre méltó”, de nem ez volt a bírák megsemmisítő álláspontjának fő oka. Az Alkotmánybíróság elsősorban azt rótta fel, hogy a parlament megsértette a költségvetési törvény elfogadásának alkotmányos szabályait. A többség egyúttal nem tette lehetővé, hogy az érintett negyvenkét jogszabályt a demokratikus törvényhozás elvei szerint, kellő előkészítés és vita után fogadják el.
Nem szólhattak hozzá a képviselők megfelelő keretek között például ahhoz, akarják-e a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete irányítási rendszerének átalakítását és a négyes metró pénzügyi támogatásának soron kívüli megszavazását, egyetértenek-e az egyházak hitéleti és közcélú tevékenysége anyagi feltételeinek ilyesfajta meghatározásával. Suba alatt rendelkeztek a regisztrációs adó, a társasági és az osztalékadó módosításáról is. Meganynyi fontos, mindenképp megvitatandó kérdés – vita nélkül, a demokratikus keretek megkerülésével döntésre bocsátva. Az eredmény pedig a káosz. Van-e ugyanis olyan adózó, aki ilyen szabályozásból el tudja dönteni, milyen kötelezettséget írtak elő a számára? Hogyan lehet így tisztelni a törvényeket? Ezért mondták a bírák, hogy a hasonló szabályozás sérti a jogbiztonságot.
Az eltelt négy év számos alkotmánybírósági döntése azt mutatja, a zilált viszonyok ellenére is van, ami jogfolytonos ebben a kurzusban. Ez pedig az önkény és a dilettantizmus. Az akarnok politizálás alkotmánysértések sorozata árán is megpróbálta megvalósítani céljait. Ám e törekvések többsége meghiúsult. Korábban, 2003 elején – mint emlékezetes – még kicsiben indult a dolog: a pénzügyminiszter úgy döntött, a vállalkozók a boltok pénztárainál akaratuk ellenére is kötelesek magukat azonosítani, s számlát, nyugtát kell kérniük az ötvenezer forint feletti vásárlásaikról. Most az ország pénzügyeinek egészét, a költségvetést érintő jogsértő kísérlet bukott meg.
Akkor vajon momentán írott malaszt-e nálunk a demokratikus jog vagy sem? S mi lesz így a köztársaság lelkével?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.