Balkán expressz, Magyarország

Szentesi Zöldi László
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha az ember éjszakai vonattal utazik példának okáért Belgrád és Budapest között, készüljön fel a kellemetlen meglepetésekre. Szabadka előtt már szedelőzködnek az utasok. Szerbek, magyarok támolyognak ki álmos képpel a hálófülkéből, egyesek cigarettára gyújtanak, mások szendvicset majszolnak. Aztán megjelennek a szerb határőrök. Honfitársaikkal anyanyelvükön, a külföldiekkel angolul vagy németül értekeznek: nem Heine vagy Shakespeare szóvirágaival ugyan, de kétségkívül megértetik magukat. Az útlevélkezelés és a vámvizsgálat meglehetősen nagyvonalú, nincsenek felesleges kérdések, gyorsan és gyakorlottan végzik a munkájukat. A szerelvény döcögve újraindul, és máris Kelebiára érkezünk, a Magyar Köztársaság, vagy ha jobban tetszik, az Európai Unió határára.
Amikor kitekintek az ablakon, az állomás éjszakai fényei valóságos tömeget világítanak meg a peronon. Hatalmas lármával tódulnak fel a vonatra a magyar határőrök és vámosok. Vagy pénzügyőrök, katonai rendészek, rendőrök is volnának közöttük? Mindenesetre legalább négyszer annyian jönnek, mint szerb kollégáik. Óriási robajjal száguldanak végig a folyosón, durva hangon, röhögve nyerítenek egymás poénjain. Fülkémhez egy fiatal nő lép, hideg tekintetét valósággal belém fúrja, miután útlevelemből kiböngészi a nevemet.
– Aztán hová lesz az út, László?
– Budapestre – válaszolom, és magamban eldöntöm, hogy lesz, ami lesz, a következő kérdésre nem válaszolok. Erre azonban nem kerül sor, a dühös amazon továbblép, talán új áldozatot keres a szerelvényen. Kimegyek a folyosóra. A szomszéd fülkében egy fehér ballonkabátos szerb férfit faggat a hájas, időközben nyakig kigombolkozott, félrecsúszott sapkás határőr.
– Kudá ti igyos?
A szerb nem érti, vagy talán nem akarja érteni a kérdést. Aztán szemmel láthatóan eldönti, hogy még ebben az évszázadban be akar lépni az unió területére. „Beograd– Budapest” – mutogatja kétségbeesetten. A határőr – vagy vámos? – láthatóan élvezi a helyzetet. Mi több, csak az ilyen helyzeteket élvezi.
– Na, mutassa a táskáját!
Utoljára a rendszerváltozás utáni esztendőkben turkált – egyébként román nemzetiségű – vámos a holmim között. Bár jó helyre születtem, így a kék útlevél birtokában biztonságban érezhetem magam, váratlanul rám törnek a régi érzések. Mintha az én táskámban vizsgálódna a nagyhangú hivatalos ember. A jelenlévők csendben, feszülten figyelik az eseményeket. Sorban előkerülnek az elegáns bőröndből a ballonkabátos szerb férfi személyes tárgyai: egy könyv, gondosan becsomagolt szendvics, ruhanemű. A zsákmány azonban szemmel láthatóan már nem érdekli az egyenruhást. A másik utashoz, a sarokban rettegő idős bácsihoz fordul:
– Hát maga hova megy?
– Budapestre.
– Oszt mit csinál ott? Meghítta valaki?
– Újvidékről jövök, kérem szépen.
– Nem azt kérdeztem! Van-e rokona Magyarországon?
– Az egész családom itt él. A fiam, a lányom… Hozzájuk készülök. Az újvidéki magyar tanszéken tanítottam.
Az utolsó mondatot már egészen lehalkított hangon mondja. Félve a szerb ballonkabátosra sandít, hátha ért magyarul.
– Jó utat kívánok!
Az uniós határ őre arrébb lép. Szemmel- láthatóan üres fülkét keres magának. Talál is egyet, de alighogy belép, vaskos káromkodással visszalöki az ajtót. Aztán engem is észrevesz.
– Magánál van-e fűtés?
– Nálam igen, de lehet, hogy máshol nem.
Csak egy pillanatig marad adós a válasszal.
– Mi van, tán egyéni fűtőtestet tettek be magához?
A tréfásnak szánt megjegyzésen az időközben visszaszivárgó kollégák hangosan hahotáznak. Lábdobogás hallatszik mindenfelől. Az imént még üres fülkében öszszegyülekezik a társaság. Egy ideig kihallatszik vad röhögésük, a leghangosabban a hideg tekintetű lány hahotázik a poénokon. Engem lassan elnyom az álom. Amikor reggel felébreszt a hálókocsi-kísérő, egy ideig kóválygok még a fáradtságtól. Úgy tetszik, hogy álmomban átmentem a szomszéd fülkébe, és a következő szavakkal fordultam a ballonkabátos szerbhez:
– Isten hozott a Balkán expresszen, kedves utazó. Megkövetlek más magyarok nevében is, és utólag is köszönöm, hogy annak idején ételízesítőt, hanglemezeket, rockújságot és olasz farmert vásárolhattam a hazádban. Egyikünk sem hitte volna, hogy idáig fajul a helyzet. Mindazonáltal arra kérlek, ha visszaérkezel balkáni országodba, ne híreszteld, hogy a Magyar Köztársaság időközben belépett az unióba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.