Csalóka Smer-előny

Neszméri Sándor
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákiában sokan megmosolyogták Zdenka Kramplovának, a harmadik Meciar-kormány volt külügyminiszter asszonyának, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt főtitkárának azt a kijelentését, amely szerint a mozgalom a júniusi választásokon húszszázalékos támogatottságot szeretne elérni. Merthogy Meciar mozgalma nem a régi, most már évek óta a egy szlovákiai „közepes nagyságú” pártnak megfelelő 10-12 százalékos népszerűséget mérnek csak neki a kutatóközpontok. Pedig Kramplová elmagyarázta optimizmusuk alapját: az eddigi tapasztalatok alapján akár 6-8 százalékkal több szavazatot szerezhet egy párt a jó kampánnyal, mint amennyit bemértek a szociológusok. Külső szemlélő számára szinte érthetetlen – de a szakemberek sem tudják igazán az okát –, hogy a szlovákiai választási felmérések rendre kudarcot vallanak.
Tény viszont, hogy a szlovákiai közvélemény-kutatási eredmények ismertetése már négy éve minden alkalommal valahogy így kezdődik: „Ha a hét végén tartották volna a választásokat, a győzelmet a Robert Fico vezette Smer-Szociáldemokrácia szerezte volna meg.” Az elmúlt két évben ráadásul úgy, hogy míg Ficóéknak 28–35 százalékot mérnek az intézetek, az őket követő négy pártnak – a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt, a Kereszténydemokrata Unió, a Magyar Koalíció Pártja és a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – általában 9–14 százalékos támogatottságot mutatnak ki. Ehhez képest a 2004-ben tartott európai parlamenti választásokat 13,5 százalékos teljesítménnyel a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió nyerte Meciarék, Ficóék és a kereszténydemokraták előtt olyan kis különbségekkel, hogy mind a négy pártnak 3-3 képviselői hely jutott, de az MKP is két mandátumot szerzett, és tizenkét százalék feletti eredményt ért el. A tavalyi megyei önkormányzati választásokat pedig a kereszténydemokraták nyerték meg Ficóék előtt, a mandátumok csaknem húsz százalékát szerezve meg.
A 2002-es parlamenti választásokon is hasonló helyzet alakult ki. A felmérések szerint már akkor is a Smer vezetett a népszerűségi listákon, 20-22 százalékos eredményt jósoltak Ficóéknak, míg a Mikulás Dzurinda által akkor alapított Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniónak legfeljebb 6-8 százalékos szavazatszerzést jeleztek a felmérések. A több mint hatvanszázalékos választói részvétel mellett végül Dzurindáék 15,4 százalékos eredményt produkáltak, szemben Fico 13,4 százalékos eredményével.
Talán ez az oka annak, hogy bár a pártok figyelik a különböző felméréseket, a közzétett eredményeket igen óvatosan kezelik, a választások utáni esetleges koalíciókról pedig általában nem szívesen beszélnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.