Szlovákiában sokan megmosolyogták Zdenka Kramplovának, a harmadik Meciar-kormány volt külügyminiszter asszonyának, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt főtitkárának azt a kijelentését, amely szerint a mozgalom a júniusi választásokon húszszázalékos támogatottságot szeretne elérni. Merthogy Meciar mozgalma nem a régi, most már évek óta a egy szlovákiai „közepes nagyságú” pártnak megfelelő 10-12 százalékos népszerűséget mérnek csak neki a kutatóközpontok. Pedig Kramplová elmagyarázta optimizmusuk alapját: az eddigi tapasztalatok alapján akár 6-8 százalékkal több szavazatot szerezhet egy párt a jó kampánnyal, mint amennyit bemértek a szociológusok. Külső szemlélő számára szinte érthetetlen – de a szakemberek sem tudják igazán az okát –, hogy a szlovákiai választási felmérések rendre kudarcot vallanak.
Tény viszont, hogy a szlovákiai közvélemény-kutatási eredmények ismertetése már négy éve minden alkalommal valahogy így kezdődik: „Ha a hét végén tartották volna a választásokat, a győzelmet a Robert Fico vezette Smer-Szociáldemokrácia szerezte volna meg.” Az elmúlt két évben ráadásul úgy, hogy míg Ficóéknak 28–35 százalékot mérnek az intézetek, az őket követő négy pártnak – a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt, a Kereszténydemokrata Unió, a Magyar Koalíció Pártja és a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – általában 9–14 százalékos támogatottságot mutatnak ki. Ehhez képest a 2004-ben tartott európai parlamenti választásokat 13,5 százalékos teljesítménnyel a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió nyerte Meciarék, Ficóék és a kereszténydemokraták előtt olyan kis különbségekkel, hogy mind a négy pártnak 3-3 képviselői hely jutott, de az MKP is két mandátumot szerzett, és tizenkét százalék feletti eredményt ért el. A tavalyi megyei önkormányzati választásokat pedig a kereszténydemokraták nyerték meg Ficóék előtt, a mandátumok csaknem húsz százalékát szerezve meg.
A 2002-es parlamenti választásokon is hasonló helyzet alakult ki. A felmérések szerint már akkor is a Smer vezetett a népszerűségi listákon, 20-22 százalékos eredményt jósoltak Ficóéknak, míg a Mikulás Dzurinda által akkor alapított Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniónak legfeljebb 6-8 százalékos szavazatszerzést jeleztek a felmérések. A több mint hatvanszázalékos választói részvétel mellett végül Dzurindáék 15,4 százalékos eredményt produkáltak, szemben Fico 13,4 százalékos eredményével.
Talán ez az oka annak, hogy bár a pártok figyelik a különböző felméréseket, a közzétett eredményeket igen óvatosan kezelik, a választások utáni esetleges koalíciókról pedig általában nem szívesen beszélnek.

Szaftos ítéletet mondott Gyurcsányról az internet népe