Nyom nélkül tűntek el a brüsszeli milliárdok

Az Európai Számvevőszék súlyos megállapításokat tett a koronavírus utáni gazdasági helyreállítást célzó uniós támogatásokról. A jelentés szerint Brüsszel közel 650 milliárd eurót osztott szét tagállamai között – anélkül, hogy pontosan tudná, ki kapta a pénzt, mire költötték és hogy egyáltalán hozott-e bármilyen eredményt.

Forrás: Exxpress2025. 05. 13. 9:10
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatot tesz a koronavírus betegség (COVID-19) elleni oltásról
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatot tesz a koronavírus betegség (COVID-19) elleni oltásról Fotó: Dursun Aydemir Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2020-ban Ausztria, Hollandia, Svédország és Dánia – a „takarékos négyek” – már előre figyelmeztettek: a feltétel nélküli támogatások kockázatosak, és a gazdasági segítségnyújtást szigorú reformkövetelményekhez kell kötni. Akkoriban sokan bírálták őket önző hozzáállásukért, és hiányolták a szolidaritást, írja az osztrák Exxpress.

BRUSSELS, BELGIUM - FEBRUARY 18: European Commission President Ursula von der Leyen (L) gives a statement on the coronavirus disease (COVID-19) vaccination during a joint press conference on the second day of a European Union (EU) African Union (AU) summit at The European Council Building in Brussels, Belgium on February 18, 2022. Dursun Aydemir / Anadolu Agency (Photo by Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozik a koronavírus (Covid–19) elleni oltásról az Európai Unió és az Afrikai Unió csúcstalálkozóján. Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)

A számvevőszék mostani jelentése alapján úgy tűnik, jól látták előre a problémákat.

 

Az EU helyreállítási alapja: hatalmas pénz, kevés kontroll

A Helyreállítási és rezilienciaépítési eszköz (ARF) volt a legnagyobb támogatási program az unió történetében, összesen 723 milliárd euróval. Ebből eddig körülbelül 650 milliárdot már odaígértek a tagállamoknak.

A számvevőszék szerint azonban az alap súlyos hibákkal működik.

Hiányzik a valódi teljesítményalapú elszámolás: nem a konkrét eredmények vagy elvégzett munkák után fizet az EU, hanem elegendő egy közbenső cél „kipipálása” – például egy törvényjavaslat benyújtása. A projektköltségeket nem követik nyomon: az EU nem gyűjt adatokat a valódi költségekről, így lehetetlen megállapítani, hogy a pénzt hatékonyan költötték-e el. Előre fizetnek, visszakövetelni alig lehet: több ország már azelőtt megkapja a támogatást, hogy a projektek valóban elindultak volna. Ha azok később meghiúsulnak, a pénz akkor is maradhat – kivéve, ha egyértelmű csalás bizonyítható.

 

A számlát az európai adófizetők állják

A helyreállítási alap nagy részét piaci hitelfelvételből finanszírozták. A visszafizetés 2058-ig húzódik, miközben az emelkedő kamatok jelentősen növelik a teljes költséget. A számvevőszék szerint 2026-ra akár megduplázódhatnak a finanszírozási kiadások. A terhet végső soron az európai adófizetők viselik.

European Commission President Ursula von der Leyen (C) Pfizer CEO Albert Bourla (L), Belgium's Prime Minister Alexander De Croo (R) watch workers moving boxes of vaccines from a freezer during a visit at the factory of US pharmaceutical company Pfizer, in Puurs, on April 23, 2021. (Photo by JOHN THYS / POOL / AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója és Alexander De Croo belga miniszterelnök az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalat puursi gyárában. Fotó: AFP/John Thys

 

Von der Leyen és a Pfizer-botrány

Lapunk megírta, hogy Ursula von der Leyen személyes felelőssége is felmerülhet abban a bírósági ügyben, amelyet a New York Times indított, miután az Európai Bizottság megtagadta a Pfizer-vezérrel folytatott sms-váltás nyilvánosságra hozatalát. Abban az ügyben a bizottság elnökének üzenetváltása során született meg az a több milliárd eurós vakcinaszerződés, amelynek részletei a mai napig homályban maradtak.

A történtek duplán kínosak Von der Leyen számára, hiszen ő maga írta alá az EU történetének legnagyobb volumenű vakcinaszerződését, aki egyúttal az Európai Unió jogszabályainak betartatásáért is felelős. Ha a bíróság elmarasztalja, az nemcsak őt, de az egész bizottság tekintélyét is megkérdőjelezi.

Emily O’Reilly, az európai ombudsman már korábban is bírálta Ursula von der Leyen hozzáállását. Szerinte az átláthatóság romlott Von der Leyen vezetése alatt, és a titkolózás politikai okokból vált rendszeressé.

 

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatot tesz a koronavírus elleni oltásról (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.