Egészségügy: vita a koalícióban

Lényegesen más program mentén képzeli el az egészségügy átalakítását a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége. Az MSZP kisebb lépésekkel, míg az SZDSZ egyszeri, radikális változtatással, a több-biztosítós modell megteremtésével javítaná a színvonalat.

MN
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácz Jenő egészségügyi miniszter
– Noha párton kívüli miniszter, nyilván vannak információi az MSZP terveiről. Hogyan képzelik el az egészségügy átalakítását a szocialisták, ha a választások után kormányzati szerephez jutnak?
– Több lépéssel folytatni kell a megkezdett utat. A reform ugyanis nem egyszeri, robbanásszerű változás. Közben pedig fenn kell tartani az egységes, szolidaritási elvű állami társadalombiztosítót.
– Ez szöges ellentétben áll az SZDSZ elképzeléseivel, a jelenlegi kisebbik kormánypárt ugyanis egy nagy lépésben, a több-biztosítós modell bevezetésében látja a változások alapját. Lehet-e ez a kérdés egy esetleges koalíciós együttműködés szakítópróbája?
– A napokban részt vettem az SZDSZ frakcióülésén, és kiderült: az egészségügy jövőjét illetően közösek a céljaink. Igaz, az oda vezető utat kissé eltérően képzeljük el. Szerintünk ugyanis nem az a kérdés, hogy egy vagy több biztosító működik, hiszen a verseny lehetőségét nem közöttük, hanem a szolgáltatók között kell megteremteni. A jelenlegi egészségbiztosítót tehát úgy kell átalakítani, hogy választani tudjon a szolgáltatók közül, s csak attól vásároljon, amelyik megfelelő minőséget nyújt megfelelő áron.
– Mik lennének az önök által tervezett főbb lépések?
– Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végén ismertette a választási programot. A valódi szolgáltatói verseny megteremtésén túl tervezzük például az Országos Mentőszolgálat további fejlesztését, a sugárterápiás eszközpark korszerűsítését és újabb haemodinamikai centrumok kialakítását. Nemzeti programot hirdetnénk továbbá a szív- és érrendszeri és a mentális betegségekkel, valamint a rehabilitációval kapcsolatban.
– A 2002-es országgyűlési választások előtt az egyik legfontosabb, egészségügyet érintő vállalás az ápolói hűségjutalom volt, amit végül nem tudtak megvalósítani. Tervezik-e, hogy az idén „visszahozzák” ezt az ígéretet?
– Komoly humánpolitikai intézkedéseket tervezünk, ám kicsit másként. Hamarosan elkészül az ágazati dolgozók számára egy életpályamodell, amely a bérfejlesztéssel is foglalkozik. Ebben az áll majd, hogy 2007 és 2013 között az európai uniós kollégák átlagbérének kétharmadát kereshetik majd.

Molnár Lajos, a Liberális Egészségügyi Tanács elnöke
– Hogyan képzelik az egészségügy átalakítását a szabad demokraták, ha a választások után kormányzati szerephez jutnak?
– Újra meg kell teremteni a kötelező egészségbiztosítás többszereplős, versengő rendszerét.
– Ez szöges ellentétben áll az MSZP elképzeléseivel, a jelenlegi nagyobbik kormánypárt ugyanis több kisebb lépéssel, az egységes állami társadalombiztosítás fenntartásával képzeli el a változásokat. Lehet-e ez a kérdés egy esetleges koalíciós együttműködés szakítópróbája?
– Minden politikai párt egyetért azzal, hogy a jelenlegi rendszer működésképtelen és finanszírozhatatlan. A betegségi, halálozási statisztikák szerint Európa végén kullogunk. Ezért a gyors változtatás nem politikai, koalíciós kényszer vagy feltétel, hanem társadalmi szükség. És a változás iránya csak európai lehet.
– Miért lenne jobb az a rendszer a jelenleginél, s megoldja-e az ágazat legsúlyosabb gondjait?
– A több-biztosítós rendszer csökkenti a résztvevők kiszolgáltatottságát, hiszen az elégedetlen beteg biztosítót válthat, az orvos és az intézmény több biztosítóval szerződhet, ahogy azt német, osztrák vagy holland társaik teszik. A valódi biztosítási rendszerben a biztosítók és a kórházak pénzügyi sikerének alapja nem a sok beteg – mint most nálunk –, hanem az elégedett biztosított. A szolidaritási elvű biztosítási rendszer fenntartása mellett meg kell teremteni az egyéni értékrend szerinti öngondoskodás legális, hálapénzt kiváltó lehetőségét, a választható tartalmú magánbiztosítások kötelező biztosításra épülő formáit. Ma egyre erősebb a betegeknek és az ágazati dolgozóknak a kiszolgáltatottsága, nő elégedetlenségük, csökken a rendszer iránti bizalom. Miközben egyre többet fizetünk az ellátásért.
– A 2002-es országgyűlési választások előtt az egyik legfontosabb, egészségügyet érintő vállalás az ápolói hűségjutalom volt, amit végül nem tudtak megvalósítani. Tervezik-e, hogy az idén „visszahozzák” ezt az ígéretet?
– Az eltelt tizenöt év számomra azt bizonyította, hogy az egészségügyben radikális reform nélkül nem lehet valódi bérreform sem az orvosoknak, sem a nővéreknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.